Dachshund Club 2019

Dachshund (Long-haired)

Judge: Juliet Cooper (Merrygarth)

BEST OF BREED : COOK & RHODES Abydachs Rides the Storm to Bournder
Dog CC : COOK & RHODES Abydachs Rides the Storm to Bournder
Res Dog CC : ROBERTS Swansford Gabrieldor

Bitch CC : LARKIN Ch Darsoms Zaneeta
Res Bitch CC :  ROBERTS Ch Swansford Gemmadora

Best Puppy : ROBERTS Swansford Gabrieldor & Best Puppy in Show
Best Veteran : COOK & RHODES Abydachs Rides the Storm to Bournder & Best Veteran in Show

Minor Puppy Dog (2 Entries)
1st: BOOTH & ISLEY Abbalongdat I Had a Dream
2nd: BOOTH & ISLEY Abbalongdat One of Us
3rd: 
Res: 
VHC: 

 

Puppy Dog (3 Entries)
1st: ROBERTS Swansford Gabrieldor
2nd: REES Sundayshill Blackberry
3rd: EVE Sundayshill Benedict
Res: 
VHC: 

Junior Dog (2 Entries)
1st: HOPPENBROUWERS Telkel Catch Me if You Can
2nd: 
3rd: 
Res: 
VHC: 

 

Post Graduate Dog (7 Entries)
1st: BOOTH & ISLEY Abbalongdat Eagle
2nd: CHAPMAN Africandawns Justin N Time for Melminds
3rd: DUCHENES Darsoms Zyjosh of Scandell
Res: PASKINS Cedavoch It's Taboo at Kindeace
VHC: REES Abydachs Kooliburra

Limit Dog (8 Entries)
1st: NEGUS Tarramist Iron Man
2nd: CHAPMAN Melminds Zsylvester ShCM
3rd: MARKS Labbadax Latimer Kansas
Res: METCALFE BILGIN Metadale Monterery Jack
VHC: DUCHESNES Darsoms Zamba of Scandell

Open Dog (6 Entries)
1st: LARKIN Larkhund Ollie
2nd: GARLICK Ranglewood Arashi 
3rd:  MARKS Labbadax Lewisville Texas
Res: WEDGE Peverleigh Autumnal Louis at Dolans
VHC: DUCHESNES Bronia Priam of Scandell

 

Veteran Dog (4 Entries)
1st: COOK & RHODES Abydachs Rides the Storm to Bournder
2nd: NEGUS Tarramist Adonis Dream ShCM
3rd: DUCHESNES Darsoms Zane of Scandell
Res: 
VHC:  

Minor Puppy Bitch (4 Entries)
1st: METCALFE-BILGIN Metadale Margarita
2nd: CHAPMAN Melminds Make them Gold
3rd: VINCENT Metadale Monica at Gainscroft
Res: 
VHC: 

Puppy Bitch
1st: No Entries
2nd:
3rd:  
Res: 
VHC: 

Junior Bitch (4 Entries)
1st:  CHAPMAN Africandawns Betty Cant at Melminds
2nd: VINCENT Tan Socks at Gainscroft
3rd: 
Res: 
VHC: 

 


Post Graduate Bitch (5 Entries)
1st: NEGUS Dachslur Diamond Desire at Tarramist
2nd: BOOTH & ISLEY Raphaela Rude to Abbalongdat
3rd:  CHAPMAN Melminds Marina Diamonds
Res:  PASKINS Bronia Final Kiss at Kindeace
VHC: 

Limit Bitch (6 Entries)
1st: CLARKE Tekalhaus Million to One ShCM
2nd: GARLICK Ranglewood Trick Or Treat 
3rd: EVE Sundayshill Hermione
Res: WEDGE Faulksfollie Miss Minaver at Dolans 
VHC: 

Open Bitch (8 Entries)
1st:  LARKIN Ch Darsoms Zaneeta
2nd: ROBERTS Ch Swansford Gemmadora
3rd:  MCNAUGHTON Ch Cedavoch Circe
Res: GEESON Abydachs Kumala
VHC: NEGUS Tarramist Krug Rose

 

Veteran Bitch (4 Entries)
1st: METCALFE-BILGIN Metadale Midsummer Dream
2nd: PASKINS Ch Abydachs Summer Dream at Kindeace ShCM
3rd:  DIMON Dimerlin Isolde
Res: 
VHC: