Bournemouth Canine Association 2019

Dachshund (Long-haired)

Judge: Mr T Johnston 
 


BEST OF BREED : 4655 DARE Mrs C Darsoms Zocratees 
Dog CC : 4655 DARE Mrs C Darsoms Zocratees 
Res Dog CC : 4644 BENNETT Mr J G Shardaroba's Country File 
Bitch CC : 4649 BURKE, Ms S & MANSTON Ms R Bonavoir Ermintrude 
Res Bitch CC : 4665 JOHNSON, Mr T L & CROSS Mr L J Africandawns Eileen Over 
Best Puppy : 4669 ROBERTS Mr D Swansford Gabrieldor  & Hound Puppy Group 4
Best Veteran : 4646 BORSUK Mrs M & Mr D Ir Ch Badamtam's Via Baltica At Follypaws (Fin Imp 
Best Special Beginner : 


Class 1881 PD (3 Entries) Abs: 1 
1st: 4669 ROBERTS Mr D Swansford Gabrieldor 
2nd: 4656 EVE Mrs S Sundayshill Benedict 
3rd: 
Res: 
VHC: 

Class 1882 JD (2 Entries) Abs: 0 
1st: 4662 JOHNSON, Mr T L & CROSS Mr L J Africandawns Myles Long 
2nd: 4654 DARE Mrs C Larkhund Black Panther Darsoms (Ikc) 
3rd: 
Res: 
VHC: 

Class 1883 PGD (2 Entries) Abs: 1 
1st: 4666 MARSH Mr A W A Touch Of Magic At Marshwick 
2nd: 
3rd: 
Res: 
VHC: 

Class 1884 LD (3 Entries) Abs: 1 
1st: 4661 HIRST, Miss N E & HIRST Mrs J A Ranglewood Lantana At Kejana 
2nd: 4663 JOHNSON, Mr T L & CROSS Mr L J Africandawns Night Trooper 
3rd: 
Res: 
VHC: 

Class 1885 OD (4 Entries) Abs: 2 
1st: 4655 DARE Mrs C Darsoms Zocratees 
2nd: 4644 BENNETT Mr J G Shardaroba's Country File 
3rd: 
Res: 
VHC: 

Class 1886 VD (1 Entries) Abs: 0 
1st: 4646 BORSUK Mrs M & Mr D Ir Ch Badamtam's Via Baltica At Follypaws (Fin Imp 
2nd: 
3rd: 
Res: 
VHC:  

Class 1887 SBD/B (1 Entries) Abs: 0 
1st: NO ENTRIES 
2nd: 
3rd: 
Res: 
VHC: 

Class 1888 PB (2 Entries) Abs: 1 
1st: 4668 MOORAT Mrs H Danton Firefly To Langleybury 
2nd: 
3rd: 
Res: 
VHC: 

Class 1889 JB (3 Entries) Abs: 0 
1st: 4650 CALLOW Miss A F Garthorne Charlotte 
2nd: 4667 MILLER, Miss K F & RYAN Mr E L Bronia Final Fantasy At Cavallibrook (ai) 
3rd: 4664 JOHNSON, Mr T L & CROSS Mr L J Wardax Angelica 
Res: 
VHC: 

Class 1890 PGB (1 Entries) Abs: 0 
1st: NO ENTRIES 
2nd: 
3rd: 
Res: 
VHC: 

Class 1891 LB (5 Entries) Abs: 0 
1st: 4649 BURKE, Ms S & MANSTON Ms R Bonavoir Ermintrude 
2nd: 4665 JOHNSON, Mr T L & CROSS Mr L J Africandawns Eileen Over 
3rd: 4647 BORSUK, Mrs M & Mr D & FOSSETT Miss B & Mr A Baltic Legacy Via Amberteckel 
Res: 4657 EVE Mrs S Sundayshill Anastasia 
VHC: 4670 SUTTON, Mrs J & PANKHURST Mr B Lilia Rose at Damai 

Class 1892 OB (1 Entries) Abs: 0 
1st: 4658 EVE Mrs S Sundayshill Hermione 
2nd: 
3rd: 
Res: 
VHC: 

Class 1893 VB (1 Entries) Abs: 0 
1st: 4653 CHEESE Mrs S R Suecaseus Desdemona 
2nd: 
3rd: 
Res: 
VHC: