National Dog Show 2019

Dachshund (Long-haired)

Judge: Mr Stuart Milner 
 


BEST OF BREED : 5609 GEESON Mrs J F Abydachs Kumala 
Dog CC : 5611 HARRIS Mr W C Zarcrest George Clooney - CC 
Res Dog CC : 5598 DARE Mrs C Ch Swansford Lionellador Darsoms - RCC 
Bitch CC : 5609 GEESON Mrs J F Abydachs Kumala 
Res Bitch CC : 5610 GEESON Mrs J F Abydachs Miraval 
Best Puppy : 5599 DARE Mrs C Larkhund Black Panther Darsoms 
Best Veteran : 5595 COOK, Mrs I A & RHODES Mrs P M Abydachs Rides The Storm To Bournder & Hound Grp Veteran 3
Best Special Beginner : 5593 COLE Mrs L Pennywise Of Derry 


Class 2053 SBD (1 Entries) Abs: 0 
1st: 5593 COLE Mrs L Pennywise Of Derry 
2nd: 
3rd: 
Res: 
VHC: 

Class 2054 MPD NO ENTRIES 

Class 2055 PD (2 Entries) Abs: 0 
1st: 5599 DARE Mrs C Larkhund Black Panther Darsoms 
2nd: 5616 JOHNSON, Mr T L & CROSS Mr L J Africandawns Myles Long 
3rd: 
Res: 
VHC: 

Class 2056 JD (3 Entries) Abs: 0 
1st: 5613 JOHNSON, Mr T L & CROSS Mr L J Africandawns Night Trooper 
2nd: 5588 CHAPMAN Mrs M Africandawns Just N Time For Melminds 
3rd: 5624 NICHOLSON, Mrs J A & NICHOLSON Miss B C Labbadax Michigan By Betsymira 
Res: 
VHC: 

Class 2057 PGD (4 Entries) Abs: 0 
1st: 5618 MARKS Ms G Labbadax Latimer Kansas 
2nd: 5600 DUCHESNE Mr B E & Mrs C Darsoms Zyjosh Of Scandell 
3rd: 5605 GARLICK Miss E A Ranglewood Harvest Song 
Res: 5587 BUSHELL Mr G & Mrs T Ranglewood Harvest Hops 
VHC: 

Class 2058 LD (8 Entries) Abs: 0 
1st: 5597 DARE Mrs C Darsoms Zocratees 
2nd: 5612 HIRST, Miss N E & HIRST Mrs J A Ranglewood Lantana At Kejana 
3rd: 5589 CHAPMAN Mrs M Melminds Zsylvester 
Res: 5619 MARKS Ms G Labbadax Lewisville Texas 
VHC: 5601 DUCHESNE Mr B E & Mrs C Darsoms Zamba Of Scandell 

Class 2059 OD (4 Entries) Abs: 0 
1st: 5611 HARRIS Mr W C Zarcrest George Clooney - CC 
2nd: 5598 DARE Mrs C Ch Swansford Lionellador Darsoms - RCC 
3rd: 5606 GARLICK Miss E A Ranglewood Arashi 
Res: 5585 BENNETT Mr J G Shardaroba's Country File 
VHC:  

Class 2060 VD (1 Entries) Abs: 0 
1st: 5595 COOK, Mrs I A & RHODES Mrs P M Abydachs Rides The Storm To Bournder 
2nd: 
3rd: 
Res: 
VHC: 

Class 2061 SBB (1 Entries) Abs: 0 
1st: 5594 COLE Mrs L Andromeda Galaxy 
2nd: 
3rd: 
Res: 
VHC: 

Class 2062 MPB (1 Entries) Abs: 0 
1st: 5628 WEDGE Mr M Danton Fire Dancer At Dolan 
2nd: 
3rd: 
Res: 
VHC: 

Class 2063 PB (3 Entries) Abs: 0 
1st: 5617 JOHNSON, Mr T L & CROSS Mr L J Africandawns May Sonnet TAF 
2nd: 5590 CHAPMAN Mrs M Africandawns Betty Cant 
3rd: 5591 CHEESE Mrs S R Africandawns Heidi Clare At Suecaseus 
Res: 
VHC: 

Class 2064 JB (3 Entries) Abs: 1 
1st: 5615 JOHNSON, Mr T L & CROSS Mr L J Africandawns Eileen Over 
2nd: 5591 CHEESE Mrs S R Africandawns Heidi Clare At Suecaseus 
3rd: 
Res: 
VHC: 

Class 2065 PGB (6 Entries) Abs: 0 
1st: 5623 METCALFE-BILGIN Mrs S Metadale Marcella 
2nd: 5620 MARKS Ms G Labbadax La Fayette Georgia 
3rd: 5604 FOSSETT Mr & Mrs A Brysdax Coco Mademoiselle 
Res: 5607 GARLICK Miss E A Ranglewood Trick Or Treat 
VHC: 5627 WEDGE Mr M Faulksfollie Miss Minaver At Dolans 

Class 2066 LB (3 Entries) Abs: 0 
1st: 5609 GEESON Mrs J F Abydachs Kumala 
2nd: 5586 BURKE, S & MANSTON, R Mesdames Bonavoir Ermintrude 
3rd: 5602 EVE Mrs S Sundayshill Hermione 
Res: 
VHC: 

Class 2067 OB (4 Entries) Abs: 0 
1st: 5610 GEESON Mrs J F Abydachs Miraval 
2nd: 5614 JOHNSON, Mr T L & CROSS Mr L J Africandawns Night Wizzard 
3rd: 5596 COOK, Mrs I A & RHODES Mrs P M Ch Bournder Ruby Empress 
Res: 5608 GARLICK Miss E A Ranglewood Laurel 
VHC:  

Class 2068 VB (3 Entries) Abs: 1 
1st: 5621 MARKS Ms G Ch Labbadax Belladonna 
2nd: 5603 EVE Mrs S Dachslur Mairi My Dream at Sundayshill 
3rd: 
Res: 
VHC: