Midland Counties Championship Show

Dachshund (Long-haired)

 

 

Judge(s): PER IVERSEN

 
DCC US CH PRAMADA'S XAVIER WITH JORDDACHS SL [ATC AS02654USA] (MISS M PEAT)
RDCC CH ZARCREST HUGO BOSS (MISS Z C BOYLE)
BCC CH SWANSFORD GEMMADORA (MR D ROBERTS)
RBCC ABYDACHS MIRAVAL (MRS J F GEESON)
BOB CH SWANSFORD GEMMADORA (MR D ROBERTS)
BP BRONIA D∆ARTAGNAN (MISS E MITCHELL)
Minor Puppy - Dog
Entries: 1 Absentees: 0
1st BRONIA D∆ARTAGNAN (MISS E MITCHELL)
Puppy - Dog
Entries: 3 Absentees: 0
1st AFRICANDAWNS DAWNS NIGHT TROOPER TAF (T L & L J JOHNSON & CROSS)
2nd LABBADAX MICHIGAN BY BETSYMIRA (MRS J A & MISS B C NICHOLSON)
3rd LABBADAX MONTEBELLO (MS G MARKS)
Junior - Dog
Entries: 4 Absentees: 1
1st DARSOMS ZOCRATEES (MRS C DARE)
2nd METADALE MONTERAY JACK (MRS S J METCALFE-BILGIN)
3rd PEVERLEIGH AUTUMNAL LOUIS AT DOLANS (MR M WEDGE)
Post Graduate - Dog
Entries: 5 Absentees: 0
1st DARSOMS ZYDEXTA (MRS S RODRIGUES)
2nd TRIXHUND PADDINGTON BEAR (MR D M LEWIS)
3rd LABBADAX LEWISVILLE TEXAS (MS G MARKS)
Res ROMEO RUDE TO ABBALONGDAT (IMP LTU) (MRS A C & MR I A BOOTH & ELSLEY)
VHC LABBADAX INSPIRATION FOR DIMERLIN (MISS J M DIMON)
Limit - Dog
Entries: 5 Absentees: 0
1st LABBADAX LATIMER KANSAS (MS G MARKS)
2nd DARSOMS ZAMBA OF SCANDELL (MR & MRS B E DUCHESNE)
3rd MELMINDS ZSYLVESTER SHCM (MS CHAPMAN)
Res TARRAMIST IRON MAN (MR I & MRS L A NEGUS)
VHC RANGLEWOOD LANTANA AT KEJANA (MISS N E & MRS J A HIRST)
Open - Dog
Entries: 6 Absentees: 0
1st US CH PRAMADA'S XAVIER WITH JORDDACHS SL [ATC AS02654USA] (MISS M PEAT)
2nd CH ZARCREST HUGO BOSS (MISS Z C BOYLE)
3rd CH SWANSFORD LIONELLADOR DARSOMS (MRS C DARE)
Res TRIXHUND EUPHORIA JW SHCM (MR D M LEWIS)
VHC CH CEDAVOCH THE ALCHEMIST (L J MCNAUGHTON)
Veteran - Dog
Entries: 4 Absentees: 1
1st CH BRONIA LOTARIO JW (MISS E MITCHELL)
2nd DARSOMS ZANE OF SCANDELL (MR & MRS B E DUCHESNE)
3rd DACHSLUR IN HIS PRIME SHCM (MRS J FRICKER)
Minor Puppy - Bitch
Entries: 5 Absentees: 1
1st BRONIA THE DUCHESS (MISS E MITCHELL)
2nd TRIXHUND HI DE HI (MR D M LEWIS)
3rd BRONIA FINAL FANTASY AT CAVALLIBROOK (AI) (MISS K F & MR E L MILLER & RYAN)
Res AFRICANDAWNS ALONA GAIN WITH BETSYMIRA (MRS J A & MISS B C NICHOLSON)
Puppy - Bitch
Entries: 2 Absentees: 1
1st AFRICANDAWNS NIGHT TIPSY AT BETSYMIRA (MRS J A & MISS B C NICHOLSON)
Junior - Bitch
Entries: 3 Absentees: 0
1st BONAVOIR ERMINTRUDE (S & R BURKE & MANSTON)
2nd CEDAVOCH SWEETEST TABOO (L J MCNAUGHTON)
3rd FAULKSFOLLIE MISS MINAVER AT DOLANS (MR M WEDGE)
Post Graduate - Bitch
Entries: 7 Absentees: 0
1st SUNDAYSHILL HERMIONE (MRS S EVE)
2nd METADALE MARCELLA (MRS S J METCALFE-BILGIN)
3rd LABBADAX LA FAYETTE GEORGIA (MS G MARKS)
Res TEKALHAUS DIAMOND LIFE (AI) (MR P P & MRS D J CLARKE)
VHC RAPHAELA RUDE TO ABBALONGDAT (IMP LTU) (MRS A C & MR I A BOOTH & ELSLEY)
Limit - Bitch
Entries: 6 Absentees: 1
1st ABYDACHS MIRAVAL (MRS J F GEESON)
2nd GLASVEY DOUBLE TROUBLE FOR LOGGETA JW (MR L J CROSS)
3rd SUNDAYSHILL ANASTASIA (MRS S EVE)
Res MELMINDS MALEFICENT (MS CHAPMAN)
VHC TEKALHAUS MILLION TO ONE SHCM (MR P P & MRS D J CLARKE)
Open - Bitch
Entries: 6 Absentees: 1
1st CH SWANSFORD GEMMADORA (MR D ROBERTS)
2nd AFRICANDAWNS NIGHT WIZZARD (T L & L J JOHNSON & CROSS)
3rd DARSOMS ZEUNICE (MRS C DARE)
Res TARRAMIST KRUG ROSE (MR I & MRS L A NEGUS)
VHC CH CEDAVOCH CIRCE (L J MCNAUGHTON)
Veteran - Bitch
Entries: 2 Absentees: 1
1st CH LABBADAX BELLADONNA (MS G MARKS)