Miniature Dachshund Championship Show 2020

Dachshund (Miniature Wire-haired)

Judge: Chirstine Russell (Russteck)
 


BEST OF BREED : DANCE Ch Emem Summer Sunshine JW
Dog CC : THORN ANDREWS Drakesleat Ivor Notion
Res Dog CC : ROSE Ch Ridanflight Ricardo

Best Dog Puppy : PAIN Ravensbeech Buccleugh
Bitch CC : DANCE Ch Emem Summer Sunshine JW
Res Bitch CC : BLACKBURN Stargang Minnesota

Best Bitch Puppy : JONES Bimini Chasing Moonbeams
Best Puppy : JONES Bimini Chasing Moonbeams & Best Puppy in Show
Best Veteran : ROSE Ch Ridanflight Ricardo & Best Veteran in Show


Veteran Dog (3,2)
1st: ROSE Ch Ridanflight Ricardo
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Minor Puppy Dog (5)
1st: PAIN Ravensbeech Buccleugh
2nd: CROSSMAN & KENNEDY Moonshe Bumble Bee
3rd:  PHILLIPS Birichino Barley of Robinswood
Res: SELLEY Ubu Sebastian to Heleanne
VHC: STORTON Dereheath Major Tom

Puppy Dog (4)
1st: PAIN Ravensbeech Buccleugh
2nd: GRANT Pennywave Percy at Granhoward
3rd: PHILLIPS Birichino Barley of Robinswood
Res: Dentdachs Sir Lancelot
VHC:


Junior Dog (4)
1st: SMITH Alncroft Ivan Inkling
2nd: KILROY Blackvein Cupid at Janacop
3rd: FULTON Bothlyn Storm Trouper
Res: Dentdachs Sir Lancelot
VHC:

Yearling Dog (1)
1st: THORN ANDREWS & BILLINGHURST Drakesleat Kumquat May
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Post Graduate Dog (5)
1st: KILROY Blackvein Cupid at Janacop
2nd: PHILLIPS Gulliagh Loganberry of Robinswood
3rd: HUNT Earthsea Curly Whirly
Res: BLACK Lordscarnie Cauld be Love Bassodon
VHC: Dajeans Happy Sunday

Limit Dog (4,2 )
1st: Ravensbeech Rossini with Whiteorchard
2nd: Vostok-Zapad Viking for Bingobongo
3rd:
Res:
VHC:

Open Dog (6)
1st: THORN ANDREWS Drakesleat Ivor Notion
2nd: JONES Ch Bimini Starstruck
3rd: KIRKWOOD-EMERY Ch Helydon Laird Loki JW
Res: MILLS-JONES Carlita Sunrise JW
VHC: KAY Kaytian Tempest Over Haiti JW

Veteran Bitch (2 )
1st: DAYKIN Ch Barratini Hot Gossip JW
2nd: PAIN Trixhund Tattiannie Ravensbeech
3rd:
Res:
VHC:


Minor Puppy Bitch (7,1)
1st: KIRKWOOD-EMERYS Helydon Oor Oakley
2nd: STORTON Dereheath Dee Major
3rd: KILROY Blackvein Princess at Janacop
Res: KIRKWOOD Helydon Ochre Orkney
VHC: Birichino Acacia

Puppy Bitch (8)
1st: JONES Bimini Chasing Moonbeams
2nd: Rozelle Kamiras Year
3rd: STORTON Dereheath Majory
Res: REILLY Phyvars Gucci
VHC: SELLEY Ubu Tiny Dancer to Heleanne


Junior Bitch (6)
1st: KIRKWOOD-EMERY Helydon Nifty Nairn
2nd: FULTON & FULTON Bothlyn Penny From Heaven
3rd: SMITH Alncroft Phoebe Gonzalez
Res: SEXTON Molloney Game of Hearts
VHC: HUNT Earthsea Ermintrude

Yearling Bitch  (2,1)
1st: DANCE Ch Emem Constance Sunshine
2nd:
3rd:
Res:
VHC:


Post Graduate Bitch (8,2)
1st: FULTON Jolanda Uptown Girl at Bothlyn
2nd: CLEMENTS Springdac Red Siren
3rd: WEEKS Beldrew Flora At Avon JW
Res: Bingobongo's Boudica
VHC: SELLEY Ubu Fascinating Aida to Heleanne

Limit Bitch (13 Entries) Abs: 3
1st: BLACKBURN Stargang Minnesota
2nd: KIRKWOOD Helydon Magical Mika
3rd: BLACK Bassodon Dodecahedron JW
Res: CROSSMAN Janter Bee Forever
VHC: Creme De La Creme Sandra Bullock

Open Bitch (4,1)
1st: DANCE Ch Emem Summer Sunshine JW
2nd: THORN ANDREWS Ch Drakesleat Too Gud to be True
3rd: Bingobongo Babette
Res:
VHC: