Wirehaired Dachshund Club 2019

Dachshund (Miniature Wire-haired)

Judge: Lesley Patton (Lesandnic)


BEST OF BREED : THORN ANDREWS Ch Drakesleat Too Gud to be True & Best in Show

Dog CC : JONES Ch Bimini Starstruck
Res Dog CC : THORN ANDREWS Drakesleat Evan Sent

Best Puppy Dog : SMITH & MOON Alncroft Ivan Inkling

Bitch CC : THORN ANDREWS Ch Drakesleat Too Gud to be True
Res Bitch CC : CROSSMAN & KENNEDY Janter Bee Forever

Best Puppy Bitch : FULTON Bothlyn Penny from Heaven

Best Puppy : FULTON Bothlyn Penny from Heaven & Reserve Best Puppy in Show
Best Veteran : PHILLIPS Ch Curtisey Boogy Woogy JW & Reserve Best Veteran in Show

 

Veteran Dog or Bitch (9 Entries) Abs 4
1st: PHILLIPS Ch Curtisey Boogy Woogy JW
2nd: FULTON Ch Bothlyn Brigadoon JW
3rd: PAIN Trixhund Tattiannie Ravensbeech
Res: HAYWARD Taree Scoville at Wirefusion
VHC: SMITH Bingobongo Gregory

 

Good Citizen Dog Scheme Dog or Bitch (2 Entries)
1st: VOSSEN Dajeans Happy Sunday
2nd: CROW Compania Pandora
3rd:
Res:
VHC:

 

Minor Puppy Dog (10 Entries) Abs 2
1st: SMITH & MOON Alncroft Ivan Inkling
2nd: THORN ANDREWS & BILLINGHURST Drakesleat Kumquat May
3rd:  FLOWERS Bingobongo's Ruben
Res: SALISBURY Pennywave Nosey Parker at Brocklewood
VHC: FULTON Bothlyn Storm Trouper

Puppy Dog (2 Entries) Abs 1
1st: BLACK Lordscairnie Cauld be Love Bassodon
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Junior Dog (7 Entries) Abs: 2
1st: THORN ANDREWS Drakesleat Ivor Notion
2nd: RUSSELL Russteck All Eyes on Me
3rd: PHILLIPS Gulliagh Loganberry of Robinswood (IKC)
Res: LEE Driveelm Main Attraction at Daxilee
VHC:

 

Yearling Dog (3 Entries)
1st:  KIRKWOOD-EMERY Ch Helydon Laird Loki JW
2nd: JONES & JONES Carlita Sunrise
3rd:  FEETHAM Kimbleholme King of Hearts

Res:
VHC:

Post Graduate Dog (1 Entry)
1st:  VOSSEN Dajeans Happy Sunday
2nd: REILLY Phyvars Winston
3rd:
Res:
VHC:

Limit Dog (9 Entries) Abs: 0
1st: THORN ANDREWS Drakesleat Evan Sent
2nd: CROSSMAN Janter Clarion
3rd: RUSSELL Russteck the Bruce
Res: FULTON Bothlyn Super Trouper
VHC: JONES Bimini Hot Chocolate

Open Dog (5 Entries) Abs: 1
1st: JONES Ch Bimini Starstruck
2nd: HEATHER Ravensbeech Rossini with Whiteorchard
3rd: FEETHAM Kimbleholme Jackpot
Res: PRESNAIL Taree Useless Loop
VHC:

Minor Puppy Bitch (12 Entries) Abs: 2
1st: FULTON Bothlyn Penny from Heaven
2nd: BLACKBURN Stargang Minnesota
3rd:  MILLS Middleton Hunt
Res: SMITH & MOON Alncroft Phoebe Gonzalez
VHC: HARKER & HATZIKATIS Hadoka Ours to Amircale


Puppy Bitch (7 Entries) Abs: 0
1st: DANCE Emem Constance Sunshine
2nd FULTON Jolanda Uptown Girl at Bothlyn
3rd: RUSSELL Auchenrose Reelo Kate to Russteck
Res: SMITH & MOON Alncroft Moonshine
VHC:  STORTON Dereheath Matini Rosso

Junior Bitch (11 Entries) Abs: 2
1st: MORRIS Stargang Peggy Sue at Pennywave
2nd: STORTON Dereheath Helen Reddy
3rd:  FLOWERS & SMITH Bingobongo's Boudica
Res: TEAL Lordscairnie Love Island
VHC: MACFARLAN Bassodon Minerva

Yearling Bitch (7 Entries) Abs: 1
1st: CROSSMAN Janter Cinnamon
2nd: CLARE Drakesleat Helen Back to Mabellene
3rd: BLACKBURN-BENNETT Stargang Rays of Sunshine
Res: FEETHAM Kimbleholme Pot of Luck
VHC: KIRKWOOD Helydon Magical Mika

Post Graduate Bitch (13 Entries) Abs: 2
1st: CROSSMAN & KENNEDY Janter Bee Forever
2nd: DANCE Emem Summer Sunshine  
3rd: JONES Bimini Wish Upon a Star
Res: WEEKS Beldrew Flora at Avon
VHC:BLACKBURN Lamark Peggy at Stargang (Imp Fin)

Limit Bitch (11 Entries) Abs: 2
1st: THORN ANDREWS Drakesleat Drop Dead Gorjus
2nd: PAIN Russteck Nicely Nicely for Ravensbeech
3rd:  FULTON Bolthlyn Dancing Queen
Res: BLACK Bassodon Dodecahedron JW
VHC: KIRKWOOD-EMERY Helydon Jinglebells
 
Open Bitch (10 Entries) Abs: 1
1st: THORN ANDREWS Ch Drakesleat Too Gud to be True
2nd: KIRKWOOD-EMERY Ch Helyon Fabulous Freya
3rd:  BLACKBURN BENNETT Ch Stargang Catch the Rainbow
Res: DANCE Ch Emem Gloria Sunshine JW ShCM
VHC: JONES Bimini Out of the Blue