Midland Counties Championship Dog Show 2019

Dachshund (Miniature Wire haired)

Judge(s): JANE CULE

 
DCC CH RIDANFLIGHT RICARDO (MR S ROSE)
RDCC CH BIMINI STARSTRUCK (MRS S JONES)
BCC CH DRAKESLEAT TOO GUD TO BE TRUE (MRS Z THORN ANDREWS)
RBCC STARGANG RAYS OF SUNSHINE (MISS H BLACKBURN-BENNETT)
BOB CH RIDANFLIGHT RICARDO (MR S ROSE)
BP JANTER RIDDLE (MR T & MRS B HAYWARD)
Minor Puppy - Dog
Entries: 3 Absentees: 0
1ST KIMBLEHOLME CAZINO (MRS S P FEETHAM)
2ND PENNYWAVE PERCY AT GRANHOWARD (MRS P GRANT)
3RD DEREHEATH TONY THE LONELY (MR D G & MRS H M STORTON)
Puppy - Dog
Entries: 1 Absentees: 0
1ST KIMBLEHOLME JENGA (MRS S P FEETHAM)
Junior - Dog
Entries: 4 Absentees: 0
1ST DRAKESLEAT KUMQUAT MAY (MRS Z & LADY L THORN ANDREWS & BILLINGHURST)
2ND HANISHAN CHECKERS AT KIMBLEHOLME (MRS S P FEETHAM)
3RD LORDSCAIRNIE CAULD BE LOVE BASSODON (MR K, MRS L & MISS E BLACK)
RES ALNCROFT IVAN INKLING (MRS K & MISSES J & A SMITH)
Post Graduate - Dog
Entries: 5 Absentees: 0
1ST PENNYWAVE NOSEY PARKER AT BROCKLEWOOD (MRS G SALISBURY)
2ND GULLIAGH LOGANBERRY OF ROBINSWOOD (IKC) (MRS I M PHILLIPS)
3RD ONITSUKA TIGER VITORAZ AT RIJOBEAU (IMP CZE) NAF TAF (MR J TITE)
RES DAJEANS HAPPY SUNDAY (MRS K J VOSSEN)
VHC TYTHE DOUGLAS HAIGH AT ONIASID (MRS A K MILLS)
Limit - Dog
Entries: 4 Absentees: 0
1ST LORDCAIRNIE LOVE GOD (MR J & MRS E J CLARE)
2ND CARLITA SUNRISE JW (MRS C MILLS-JONES)
3RD FALLOWMILL CAMBERA (MR R S & MRS J HAYWARD & HOWELLS)
Open - Dog
Entries: 8 Absentees: 1
1ST CH RIDANFLIGHT RICARDO (MR S ROSE)
2ND CH BIMINI STARSTRUCK (MRS S JONES)
3RD CH DRAKESLEAT IVOR NOTION (MRS Z THORN ANDREWS)
RES RUSSTECK THE BRUCE (MRS C RUSSELL)
VHC CH HELYDON LAIRD LOKI JW (MRS D, MISS A & MISS A KIRKWOOD-EMERY)
Veteran - Dog
Entries: 2 Absentees: 0
1ST TAREE SCOVILLE AT WIREFUSION (MR R S HAYWARD)
2ND CH CURTISEY BOOGY WOOGY JW (MRS I M PHILLIPS)
Minor Puppy - Bitch
Entries: 4 Absentees: 0
1ST BIMINI CHASING MOONBEAMS (MRS S JONES)
2ND KIMBLEHOLME TABOO (MRS S P FEETHAM)
3RD ARCHIDAX DARK PHOENIX (MRS WEST)
RES UBU TINY DANCER TO HELEANNE (MRS A SELLEY)
Puppy - Bitch
Entries: 4 Absentees: 1
1ST JANTER RIDDLE (MR T & MRS B HAYWARD)
2ND BLACKVEIN VIXEN AT FALLOWMILL (MRS J C HOWELLS)
3RD HELYDON NIFTY NAIRN (MRS D, MISS A & MISS A KIRKWOOD-EMERY)
Junior - Bitch
Entries: 10 Absentees: 1
1ST STARGANG MINNESOTA (MRS E P BLACKBURN)
2ND BOTHLYN PENNY FROM HEAVEN (MRS E & MISS G FULTON)
3RD EARTHSEAS ERMINTRUDE (MRS S HUNT)
RES MIDDLETON HUNTAT ONIASID (MRS A K MILLS)
VHC HELYDON NIFTY NAIRN (MRS D, MISS A & MISS A KIRKWOOD-EMERY)
Post Graduate - Bitch
Entries: 12 Absentees: 3
1ST BELDREW FLORA AT AVON JW (MR A J WEEKS)
2ND JOLANDA UPTOWN GIRL AT BOTHLYN (MRS E & MISS G FULTON)
3RD STARGANG PEGGY SUE AT PENNYWAVE (MRS C A MORRIS)
RES DRAKESLEAT HELEN BACK TO MABELLENE (MR J & MRS E J CLARE)
VHC BYABYE BRILLARE WITH ARCHIDAX JW (MRS WEST)
Limit - Bitch
Entries: 10 Absentees: 2
1ST STARGANG RAYS OF SUNSHINE (MISS H BLACKBURN-BENNETT)
2ND DEEPDAX LET'S DANCE (MRS M MEREDITH)
3RD BASSODON DODECAHEDRON JW (MR K, MRS L & MISS E BLACK)
RES RUSSTECK NICELY NICELY FOR RAVENSBEECH (MRS J E PAIN)
VHC PENNYWAVE UPTOWN GIRL JW SHCM (MRS C A MORRIS)
Open - Bitch
Entries: 10 Absentees: 4
1ST CH DRAKESLEAT TOO GUD TO BE TRUE (MRS Z THORN ANDREWS)
2ND CH BIMINI BLUE MOON JW (MRS S JONES)
3RD CH EMEM SUMMER SUNSHINE JW (MRS M M DANCE)
RES CH EMEM CONSTANCE SUNSHINE JW (MRS M M DANCE)
VHC KIMBLEHOLME QUEEN OF HEARTS (MRS S P FEETHAM)
Veteran - Bitch
Entries: 3 Absentees: 2
1ST TRIXHUND TATTIANNIE RAVENSBEECH (MRS J E PAIN)