Great Joint Dachshund Ass 2019

Dachshund (Miniature Wire-haired)

Judge: Ruth Lockett Walters

BEST OF BREED : THORN ANDREWS Ch Drakesleat Too Gud to be True & Reserve Best in Show
Dog CC : KIRKWOOD-EMERY Ch Helydon Laird Loki
Res Dog CC : THORN ANDREWS & BILLINGHURST Drakesleat Kumquat May 

Best Puppy Dog : FEETHAM Kimbleholme Cazino
Bitch CC : THORN ANDREWS Ch Drakesleat Too Gud to be True
Res Bitch CC :  DANCE Ch Emem Constance Sunshine JW
Best Puppy Bitch : HAYWARD Janter Riddle
Best Puppy : HAYWARD Janter Riddle

Best Veteran : HAYWARD Ch Foxearth Fiddler on the Roof

Minor Puppy Dog (5 Entries)  
1st: FEETHAM Kimbleholme Cazino
2nd: STORTON Dereheath Tony the Lonely
3rd: HUNT Earthsea Pinball Wizard
Res: 
VHC: 

Puppy Dog (1 Entries)
1st: FEETHAM Kimbleholme Jenga
2nd:
3rd: 
Res: 
VHC: 

Junior Dog (4 Entries)
1st: THORN ANDREWS & BILLINGHURST Drakesleat Kumquat May
2nd: SMITH Alncroft Ivan Inkling
3rd: NORTH ROW Hot Sezona Iz Divnogorja
Res: CROSSMAN Janter Indian Knight
VHC: 

 

Yearling Dog (3 Entries)
1st: THORN ANDREWS Ch Drakesleat Ivor Notion
2nd: TITE Onitsuka Tiger Vitoraz at Rijobeau
3rd:  PHILLIPS Gulliagh Loganberry of Robinswood
Res: 
VHC: 


Post Graduate Dog (3 Entries)
1st: SALISBURY Pennywave Nosey Parker at Brocklewood
2nd: BLACK Lordscarnie Cauld be Love
3rd: PHILLIPS Gulliagh Loganberry of Robinswood
Res: 
VHC: 

Limit Dog (2 Entries)
1st: FEETHAM Hanishan Checkers of Kimbleholme
2nd: CLARE Lordscairnie Love God
3rd:  
Res:
VHC:

Open Dog (7 Entries)
1st: KIRKWOOD-EMERY Ch Helydon Laird Loki
2nd: KAY Kaytian Tempest Over Haiti JW
3rd: FEETHAM Kimbleholme Jackpot
Res: THORN ANDERWS Ch Drakesleat Evan Sent
VHC: MILLS-JONES Carlita Sunrise JW 

 

Veteran Dog (3 Entries)
1st: HAYWARD Ch Foxearth Fiddler on the Roof
2nd: PHILLIPS Ch Curtisey Boogy Woogy JW
3rd:  BLACK Ch Bassodon Westwood
Res:
VHC:


Minor Puppy Bitch (10 Entries)
1st: KIRKWOOD-EMERY Helydon Oor Oakley
2nd: MULLEN Rozelle Kamira's Year
3rd: WEST Archidax Dark Phoenix
Res: HOPPER Brynfaw I Wood Knot No
VHC: KIRKWOOD Helydon Ochre Orkney

Puppy Bitch (6 Entries)
1st: HAYWARD Janter Riddle
2nd: FEETHAM Kimbleholme Taboo

3rd: KIRKWOOD-EMERY Helydon Nifty Nairn
Res: MULLEN Rozelle Kamira's Year
VHC: WEST Archidax Dark Phoenix

Junior Bitch (8 Entries)
1st: SMITH Alncroft Phoebe Gonzalez 
2nd: FULTON Bothlyn Penny from Heaven
3rd:  HAYWARD Denmanwood Pecan at Foxearth
Res:  MILLS Middleton Hunt of Oniasid
VHC: KAY Foxearth Run for Fun to Kaytian

 

Yearling Bitch (5 Entries)
1st: DANCE Ch Emem Constance Sunshine JW
2nd: MARSTON TEAL Lordscairnie Love Island
3rd: KAY Foxearth Run for Fun to Kaytian
Res: STEPHENSON & SEXTON Molloney Winnie Ter Games at Wistex
VHC: MCFARLAN Bassodon Minerva

Post Graduate Bitch (12 Entries)
1st: STORTON Dereheath Helen Reddy
2nd: FULTON Jolanda Uptown Girl at Bothlyn
3rd:  WEST Byabye Brillare with Archidax JW
Res: MULLEN Starhill Flirty Girty
VHC: SELLEY Ubu Fascinating Aida to Heleanne
 

Limit Bitch (6 Entries)
1st: KENNEDY Janter Bee Forever
2nd: BLACK Bassodon Dodecahedron
3rd: KIRKWOOD Helydon Magical Mika
Res: MARSTON TEAL Lordscairnie Life of Love
VHC: CROSSMAN Janter Bee Forever

 

Open Bitch (12 Entries)
1st: THORN ANDREWS Ch Drakesleat Too Gud to be True
2nd: MERRY & ERGIS Ch Drakesleat Trial N Error for Siouxline JW
3rd: MEREDITH Deepdax Lets Dance
Res: PRICE Samlane Belleza JW
VHC: FEETHAM Kimbleholme Queen of Hearts

Veteran Bitch
1st: No Entries
2nd:
3rd: 
Res: 
VHC: