WELKS 2019

Dachshund (Miniature Wire-haired)

 

Judge(s): MR MORRIS G ARMSTRONG

 
DCC CH RIDANFLIGHT RICARDO (MR S ROSE)
RDCC CH BIMINI STARSTRUCK (MRS S JONES)
BCC DRAKESLEAT TRIAL N'ERROR FOR SIOUXLINE (MRS S & MRS A ERGIS & MERRY)
RBCC CH STARGANG CATCH THE RAINBOW (MR & MRS J BLACKBURN-BENNETT)
BOB CH RIDANFLIGHT RICARDO (MR S ROSE)
BP BOTHLYN STORM TROUPER (MRS E & MISS G FULTON)
B SPEC BEGIN JERMAINA IS NOVO-PEREDELKINO (MRS P & MRS S DAVIES & TOMSETT)
Veteran - Dog
Entries: 1 Absentees: 0
1ST CH CURTISEY BOOGY WOOGY JW (MRS I M PHILLIPS)
Puppy - Dog
Entries: 9 Absentees: 0
1ST BOTHLYN STORM TROUPER (MRS E & MISS G FULTON)
2ND BOTHLYN COUNT ON ME AT FALLOWMILL (MRS J HOWELLS)
3RD PENNYWAVE NOSEY PARKER AT BROCKLEWOOD (MRS G SALISBURY)
RES ALNCROFT IVAN INKLING (MR M A & MRS K A, MRS M L SMITH & MOON)
VHC LORDSCAIRNIE CAULD BE LOVE BASSODON (MR K, MRS L & MISS E BLACK)
Junior - Dog
Entries: 3 Absentees: 0
1ST DRIVEELM MAIN ATTRACTION AT DAXILEE (MRS C J LEE)
2ND DAJEAN CHOCOLATE CHIP (MRS S J TOMSETT)
3RD GULLIAGH LOGANBERRY OF ROBINSWOOD (IKC) (MRS I M PHILLIPS)
Yearling - Dog
Entries: 2 Absentees: 0
1ST DAJEANS HAPPY SUNDAY (MRS K J VOSSEN)
2ND TYTHE DOUGLAS HAIGH AT ONIASID ( MRS AK MILLS)
Post Graduate - Dog
Entries: 1 Absentees: 0
1ST PHYVARS WINSTON (MRS R S REILLY)
Limit - Dog
Entries: 7 Absentees: 2
1ST RUSSTECK THE BRUCE (MRS C RUSSELL)
2ND HELYDON GOHARLEY AT CICADA (MRS M & MRS D SPENCE & KIRKWOOD-EMERY)
3RD DAJEAN STARSTRUCK (MRS S J TOMSETT)
RES LORDSCAIRNIE LOVE GOD (MR J & MRS E J CLARE)
VHC FALLOWMILL CAMBERA (MR R S & MRS J HAYWARD & HOWELLS)
Open - Dog
Entries: 5 Absentees: 1
1ST CH RIDANFLIGHT RICARDO (MR S ROSE)
2ND CH BIMINI STARSTRUCK (MRS S JONES)
3RD CH HELYDON LAIRD LOKI JW (MRS D & MISSES A KIRKWOOD-EMERY)
RES TAREE USELESS LOOP (J & D PRESNAIL)
Special Beginners - Dog
Entries: 3 Absentees: 2
1ST DAJEANS HAPPY SUNDAY (MRS K J VOSSEN)
Special Beginners - Bitch
Entries: 1 Absentees: 0
1ST JERMAINA IS NOVO-PEREDELKINO (MRS P & MRS S DAVIES & TOMSETT)
Puppy - Bitch
Entries: 10 Absentees: 2
1ST BOTHLYN PENNY FROM HEAVEN (MRS E & MISS G FULTON)
2ND STARGANG MINNESOTA (MRS E P BLACKBURN)
3RD AUCHENROSE REELO KATE TO RUSSTECK (MRS C RUSSELL)
RES ALNCROFT PHOEBE GONZALEZ (MR M A & MRS K A, MRS M L SMITH & MOON)
VHC MIDDLETON HUNT ( MRS AK MILLS)
Junior - Bitch
Entries: 8 Absentees: 2
1ST EMEM CONSTANCE SUNSHINE (MRS M M DANCE)
2ND JOLANDA UPTOWN GIRL AT BOTHLYN (MRS E & MISS G FULTON)
3RD STARGANG PEGGY SUE AT PENNYWAVE JW (MRS C A MORRIS)
RES DEREHEATH HELEN REDDY (MR D G & MRS H M STORTON)
VHC BASSODON MINERVA (MISS G MACFARLAN)
Yearling - Bitch
Entries: 2 Absentees: 1
1ST HELYDON MAGICAL MIKA (G KIRKWOOD)
Post Graduate - Bitch
Entries: 10 Absentees: 3
1ST FALLOWMILL INDIAN RUNNER (MRS J HOWELLS)
2ND DRAKESLEAT HELEN BACK TO MABELLENE (MR J & MRS E J CLARE)
3RD GRANHOWARD OWNLY (MRS P GRANT)
RES BELDREW FLORA AT AVON (MR A J WEEKS)
VHC TYTHE BLACK PEARLE AT ONIASID ( MRS AK MILLS)
Limit - Bitch
Entries: 8 Absentees: 3
1ST DRAKESLEAT TRIAL N'ERROR FOR SIOUXLINE (MRS S & MRS A ERGIS & MERRY)
2ND EMEM SUMMER SUNSHINE (MRS M M DANCE)
3RD DRAKESLEAT KARAMEL SUTRA (LADY L BILLINGHURST)
RES BIMINI OUT OF THE BLUE (MRS S JONES)
VHC BASSODON DODECAHEDRON JW (MR K, MRS L & MISS E BLACK)
Open - Bitch
Entries: 7 Absentees: 0
1ST CH STARGANG CATCH THE RAINBOW (MR & MRS J BLACKBURN-BENNETT)
2ND CH DRAKESLEAT PRIM N'PROPER FOR ALNCROFT (MR M A & MRS K A, MRS M L SMITH & MOON)
3RD BANBURG SVETLANA AT SHARNPHILLY (MRS S, MR M & MRS S ODDIE & DYER)
RES GRANHOWARD LILLY (MISS G MACFARLAN)
VHC CH HELYDON FABULOUS FREYA (MRS D & MISSES A KIRKWOOD-EMERY)