Great Joint Dachshund Ass 2018

Dachshund (Miniature Wire-haired)

Judge: Judy Squires (Wirehall)

 


BEST OF BREED : JONES Ch Bimini Blue Moon JW
Dog CC : JONES Ch Bimini Starstruck
Res Dog CC : THORN ANDREWS Drakesleat Ivor Notion

Best Puppy Dog : THORN ANDREWS Drakesleat Ivor Notion
Bitch CC : JONES Ch Bimini Blue Moon JW
Res Bitch CC :THORN ANDREWS Drakesleat Drop Dead Gorjus

Best Puppy Bitch : MORRIS Stargang Peggy Sue at Pennywave
Best Puppy : THORN ANDREWS Drakesleat Ivor Notion & Reserve Best Puppy in Show
 

 

Minor Puppy Dog
1st: No Entries
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Puppy Dog (5 Entries) Abs: 1
1st: THORN ANDREWS Drakesleat Ivor Notion
2nd: RUSSELL Russteck All Eyes on Me
3rd: CROSSMAN Janter Clarion
Res: HUNT Earthsea Curly Whirly
VHC:

Junior Dog (2 Entries) Abs: 0
1st: ONES & JONES Carlita Sunrise
2nd: VOSSEN Dajean's Happy Sunday
3rd:
Res:
VHC:


Yearling Dog (3 Entries) Abs: 1
1st:  KIRKWOOD-EMERY Ch Helydon Laird Loki
2nd: VOSSEN Dajean's Happy Sunday
3rd:
Res:
VHC:

Post Graduate Dog (1 Entry) Abs: 0
1st: HAYWARD & HOWELL Fallowmill Cambera
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Limit Dog (5 Entries) Abs: 0
1st: KAY Kaytian Tempest over Haiti JW
2nd: THORN ANDREWS Drakesleat Evan Sent
3rd: FULTON Bothlyn Super Trouper
Res: FURNEAUX Bassodon Zugzwang
VHC: CLARE Lordscairnie Love God

Open Dog (3 Entries) Abs: 1
1st: JONES Ch Bimini Starstruck
2nd: RUSSELL Heidelind's Kilt Cancan Russteck (Imp Swe)
3rd: 
Res:
VHC:

Veteran Dog (2 Entries) Abs: 1
1st: HAYWARD Taree Scoville at Wirefusion
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Minor Puppy Bitch (3 Entries) Abs: 0
1st: STORTON Dereheath Helen Reddy
2nd: DANCE Emem Constance Sunshine
3rd:  POWELL Forbell Special Performer
Res:
VHC:


Puppy Bitch (5 Entries) Abs: 1
1st: MORRIS Stargang Peggy Sue at Pennywave
2nd: DANCE Emem Summer Sunshine 
3rd:  MARSTON-TEAL Lordscairnie Love Island
Res: CLARE Drakesleat Helen Back to Marbellene
VHC: MACKLAM Templestowe Harvest Moon

Junior Bitch (9 Entries) Abs: 1
1st: CROSSMAN Janter Cinammon
2nd: ERGIS & MERRY Drakesleat Trial N Error for Siouxline JW
3rd: HOWELLS Fallowmill Indian Runner
Res: WEEKS Beldrew Flora at Avon
VHC: SELLEY Ubu Facination Aida to Heleanne

Yearling Bitch (3 Entries) Abs: 1
1st: DANCE Ch Emem Gloria Sunshine JW ShCM
2nd: CROSSMAN & KENNEDY Janter Bee Forever
3rd:
Res:
VHC:

Post Graduate Bitch (5 Entries) Abs: 1
1st: WEST Byabye Brillare with Archidax
2nd:CLEMENTS Springdac Red Siren
3rd: GRANT Granhoward Ownly
Res: MULLEN Starhill Flirty Girty
VHC:

Limit Bitch (12 Entries) Abs: 2
1st: THORN ANDREWS Drakesleat Drop Dead Gorjus
2nd: PAIN Russteck Nicely Nicely for Ravensbeech
3rd: DAYKIN Barratini Angels Eve JW
Res: BLACK Bassodon Dodecahedron JW
VHC: MEREDITH Deepdax Perrie
 
Open Bitch (7 Entries) Abs: 2
1st: JONES Ch Bimini Blue Moon
2nd: THORN ANDREWS Ch Drakesleat Too Gud to be True
3rd: BLACKBURN BENNETT Ch Stargang Catch the Rainbow
Res: MEREDITH Deepdax Lets Dance
VHC:GRANT Granhoward Ethel

Veteran Bitch (2 Entries) Abs: 0
1st: DANCE Ch Emem Candy Sunshine
3rd: KIRKWOOD-EMERY Ubu Isla at Helydon
Res:
VHC: