Scottish Kennel Club Championship Show May 2019

Dachshund (Miniature Long Haired)

Judge(s): MR C D ASHMORE

 
DCC CH/SZ/DK CH ZARCREST BLACK SMITH W18, ALPENSIEGER 2018 (MR W & MISS L HARRIS & MCLACHLAN)
RDCC CLIFFMERE FOLK ART (MR D & MRS W HALL)
BCC CLIFFMERE LEVITY (MR D & MRS W HALL)
RBCC METADALE NEFERTITI (MRS B METCALFE)
BOB CH/SZ/DK CH ZARCREST BLACK SMITH W18, ALPENSIEGER 2018 (MR W & MISS L HARRIS & MCLACHLAN)
BP METADALE NEFERTITI (MRS B METCALFE)
BV LYNDARLEA DOLLY FOR KIDDLES (MRS J HALSALL)
B SPEC BEGIN TOLBERG BEEZS KNEEZ AT TECKELTOWN (MISS A MASON)
Puppy - Dog
Entries: 4 Absentees: 1
1ST DINKIDAX RIGHT ON CUE (MRS M P OXLEY)
2ND DINKIDAX DIONYSUS (MRS S A BROAD)
3RD CALVIN'S DREAM OF ETERNITY AT XANADAX (MISS D BREARLEY)
Junior - Dog
Entries: 5 Absentees: 0
1ST ABYDACHS ARISTOCRAT (MR E & MRS C ALLEN)
2ND DINKIDAX DIONYSUS (MRS S A BROAD)
3RD LOKMADI RIO BRAVO AT DINKIDAX (MRS M P OXLEY)
RES JADAG HERR BJORN (MRS D GRAHAM)
VHC CHENIESVILLA PRINCE CASPER (MISS M MACMICHAEL)
Post Graduate - Dog
Entries: 4 Absentees: 1
1ST CLIFFMERE FOLK ART (MR D & MRS W HALL)
2ND ELDMOUR SEA LORD OF DINKIDUDLOR (MRS S A BROAD)
3RD POLINARD KIMBER (MRS HEISER)
Limit - Dog
Entries: 4 Absentees: 0
1ST CLIFFMERE PATRICK SWAY ZEE (MR D & MRS W HALL)
2ND HANISHAN BLUE DIAMOND (MRS E KENNEDY)
3RD NATALI VICTORY ASMIK TO DACHALUNE (IMP RUS) (MR D J, MRS G & MISS C HUTTON)
RES DINKIDUDLOR KINTANGO DINKA (MISS L BEDFORD)
Open - Dog
Entries: 3 Absentees: 1
1ST CH/SZ/DK CH ZARCREST BLACK SMITH W18, ALPENSIEGER 2018 (MR W & MISS L HARRIS & MCLACHLAN)
2ND DINKIDAX SANDRAYANA AT KINDEACE (MR K S & MRS S M PASKINS)
Veteran - Dog
Entries: 1 Absentees: 0
1ST NEERTANAUF SEA MAGIC JW SHCM (MRS S A BROAD)
Puppy - Bitch
Entries: 10 Absentees: 2
1ST METADALE NEFERTITI (MRS B METCALFE)
2ND ZARCREST BLACK INK (MISS Z C BOYLE)
3RD RALINES LEMON DRIZZLE FOR RIOWOOD (MR M ODDIE)
RES TOLBERG LA DI DA (MRS L BELL)
VHC TOLBERG HEAVENLY AT HUTAKA (MRS A K BECKETT-BRADSHAW)
Junior - Bitch
Entries: 6 Absentees: 3
1ST DENKENA'S MISS BOOTY DAZZLER (MRS E KENNEDY)
2ND SCOTIABLUE MATILDA (MR A MAINS)
3RD DONNADOON STARLIGHT (MRS M E SHUTT)
Post Graduate - Bitch
Entries: 4 Absentees: 1
1ST TOLBERG BEEZS KNEEZ AT TECKELTOWN (MISS A MASON)
2ND POLINARD NOBILIS (MRS HEISER)
3RD CUNANNUN FAYE ELLA` (MISS E RICE)
Limit - Bitch
Entries: 5 Absentees: 1
1ST METADALE ARIADNE (MRS B METCALFE)
2ND DINKIDUDLOR MALIZY YAISA (MISS L BEDFORD)
3RD TOLBERG CREAM TREAT JW SHCM (MRS L BELL)
RES PENPARC CREME CARAMEL (MR E ALLEN)
Open - Bitch
Entries: 3 Absentees: 0
1ST CLIFFMERE LEVITY (MR D & MRS W HALL)
2ND BRONIA FIRST EDITION (MRS F MITCHELL)
3RD DINKIDAX CYENNA SATIN JW (MRS M P OXLEY)
Veteran - Bitch
Entries: 3 Absentees: 0
1ST LYNDARLEA DOLLY FOR KIDDLES (MRS J HALSALL)
2ND JUMANDA'S SILVER SPARKLE AT INDIKO (MRS K M DRADY)
3RD SCOTIABLUE LILY BELL (MR A MAINS)
Special Beginners - Bitch
Entries: 2 Absentees: 1
1ST TOLBERG BEEZS KNEEZ AT TECKELTOWN (MISS A MASON)
Good Citizen Dog Scheme - Bitch
Entries: 2 Absentees: 0
1ST TOLBERG BEEZS KNEEZ AT TECKELTOWN (MISS A MASON)
2ND LYNDARLEA DOLLY FOR KIDDLES (MRS J HALSALL)