Blackpool Championship Show 2019

Dachshund (Miniature Long-haired)

Judge: MR JOHN THIRLWELL

 

 

 
DCC CH/SZ/DK CH ZARCREST BLACK SMITH W18, ALPENSIEGER 2018 (MR W & MISS L HARRIS & MCLACHLAN)
RDCC FINDOWRIE MR MCKENZIE (MRS M E POOLE)
BCC MINARD DARQUE ANGEL (T, S & J S GODDARD)
RBCC RALINES RED BOUQUET FOR HUTZPAH (MR D D & MRS F J COHEN)
BOB MINARD DARQUE ANGEL (T, S & J S GODDARD)
BP MINARD DARQUE ANGEL (T, S & J S GODDARD)
BJ FINDOWRIE MR MCKENZIE (MRS M E POOLE)
Minor Puppy - Dog
Entries: 1 Absentees: 0
1ST CALVIN'S DREAM OF ETERNITY AT XANADAX (MISS D BREARLEY)
Puppy - Dog
Entries: 1 Absentees: 0
1ST DINKIDAX RIGHT ON CUE (MRS M P OXLEY)
Junior - Dog
Entries: 4 Absentees: 0
1ST FINDOWRIE MR MCKENZIE (MRS M E POOLE)
2ND LOKMADI RIO BRAVO AT DINKIDAX (MRS M P OXLEY)
3RD HALUNKE CHASING A STORM (MRS D M NORTON)
RES JADAG HERR BJORN (MRS D GRAHAM)
Post Graduate - Dog
Entries: 3 Absentees: 1
1ST SILKDOWN SAMSON (MRS J A BREESE)
2ND BRONIA THE DUTCHMAN (MRS P R IRVINE)
Limit - Dog
Entries: 4 Absentees: 0
1ST HANISHAN BLUE DIAMOND (MRS E KENNEDY)
2ND FINDOWRIE MR BUMBLE (MRS M E POOLE)
3RD SILKDOWN PHOENIX RISING (MRS J A BREESE)
RES DINKIDUDLOR KINTANGO DINKA (MISS L BEDFORD)
Open - Dog
Entries: 5 Absentees: 1
1ST CH/SZ/DK CH ZARCREST BLACK SMITH W18, ALPENSIEGER 2018 (MR W & MISS L HARRIS & MCLACHLAN)
2ND HALUNKE PURE MAGIC (MRS D M NORTON)
3RD DINKIDAX SANDRAYANA AT KINDEACE (MR K S & MRS S M PASKINS)
RES ELDMOUR CINNAMON SPICE (MISS L BEDFORD)
Minor Puppy - Bitch
Entries: 4 Absentees: 1
1ST RALINES LEMON DRIZZLE FOR RIOWOOD (MR M ODDIE)
2ND ZARCREST BLACK INK (MISS Z C BOYLE)
3RD DENKENA'S TOO RUDE (MRS E & MISS A KENNEDY)
Puppy - Bitch
Entries: 5 Absentees: 0
1ST MINARD DARQUE ANGEL (T, S & J S GODDARD)
2ND TOLBERG LA DI DA (MRS L BELL)
3RD TOLBERG HEAVENLY AT HUTAKA (MRS A K BECKETT-BRADSHAW)
RES DINKIDAX DRESSED IN RED (MRS M P OXLEY)
VHC PENELOPE HOKUS POKUS Z PERLOWEJ OF DONNADOON (IMP POL) (MRS M E SHUTT)
Junior - Bitch
Entries: 8 Absentees: 1
1ST HALUNKE DESERT STORM (MRS D M NORTON)
2ND METADALE NEFERTITI (MRS B METCALFE)
3RD MAXWIN MARCELLA AT FINDOWRIE (MRS M E POOLE)
RES SILKDOWN DARK STAR (MRS J A BREESE)
VHC AMBYTH TALK OF THE TOWN (M BIRDSWORTH)
Post Graduate - Bitch
Entries: 8 Absentees: 0
1ST CHARPURDY'S DANDY DUTCHESS (MISS A B JOHNSON)
2ND ABYDACHS ALOHOMORA (MISS E H GEESON)
3RD DONNADOON MOONDUST (MRS M E SHUTT)
RES AMBYTH UP TOWN GIRL (M BIRDSWORTH)
VHC SHARDBECK MISS TEAK (MRS P CLEWES)
Limit - Bitch
Entries: 5 Absentees: 1
1ST BRONIA WITCHCRAFT (MRS F MITCHELL)
2ND METADALE ARIADNE (MRS B METCALFE)
3RD TOLBERG CREAM TREAT JW SHCM (MRS L BELL)
RES DINKIDUDLOR MALIZY YAISA (MISS L BEDFORD)
Open - Bitch
Entries: 4 Absentees: 0
1ST RALINES RED BOUQUET FOR HUTZPAH (MR D D & MRS F J COHEN)
2ND SWISS CH RODELS MAGIC MOONLIGHT ( MS A GIURA)
3RD BRONIA FIRST EDITION (MRS F MITCHELL)
RES ELDMOUR KIWI KALILU OF DINKIDUDLOR (MISS L BEDFORD)