National Dog Show 2019

Dachshund (Miniature Long-haired)

Judge: Mr Wendell Moore 
 

 

BEST OF BREED : 5657 HARRIS, Mr W & MCLACHLAN Mr L Ch Swiss Dk Zarcrest Black Smith W18, AlpensiegeCC
Dog CC : 5657 HARRIS, Mr W & MCLACHLAN Mr L Ch Swiss Dk Zarcrest Black Smith W18, AlpensiegeCC 
Res Dog CC : 5705 ROBERTS Mr R C & Mrs S C Ch Ralines Rob Roy To Denver - RCC 
Bitch CC : 5651 GODDARD, Mr T & Mrs S & GODDARD Mr J Minard Darque Angel 
Res Bitch CC : 5667 LOCKETT-WALTERS Mrs R Ch Lyndarlea Vienna 
Best Puppy : 5651 GODDARD, Mr T & Mrs S & GODDARD Mr J Minard Darque Angel 
Best Veteran : 5710 WALTERS Miss H Ch Ralines Just Ozzie 
Best Special Beginner : 5672 MASON Miss A Tolberg Beez Kneez At Teckeltown 


Class 2069 SBD NO ENTRIES 

Class 2070 MPD (3 Entries) Abs: 0 
1st: 5689 OXLEY Mrs M P Dinkidax Right On Cue 
2nd: 5668 LOCKETT-WALTERS Mrs & Miss R & H Ralines The Naked Chef 
3rd: 5641 BROAD Mrs S A Dinkidax Dionysus 
Res: 
VHC: 

Class 2071 PD (6 Entries) Abs: 0 
1st: 5652 GRAHAM Mrs D A Jadag Herr Bjorn 
2nd: 5713 WESTON, Mrs K F & JOHNSON Miss V Ecotyne Devil's Advocate 
3rd: 5641 BROAD Mrs S A Dinkidax Dionysus 
Res: 5709 SIGGEE Mrs T & Ensigynes Sterlini 
VHC: 5685 NORTON Mrs D M Halunke Chasing A Storm 

Class 2072 JD (5 Entries) Abs: 1 
1st: 5699 POOLE Mrs M E Findowrie Mr Mckenzie 
2nd: 5634 BEDFORD Miss L Rothmia Cassius Clay Of Dinkidlor NAF 
3rd: 5673 MCCARTHY Mrs C Nagshall Love To Be 
Res: 5695 PITFIELD Mrs J L Follyfield Fabrico 
VHC: 

Class 2073 YD (4 Entries) Abs: 0 
1st: 5690 OXLEY Mrs M P Lokmadi Rio Bravo At Dinkidax 
2nd: 5673 MCCARTHY Mrs C Nagshall Love To Be 
3rd: 5659 IRVINE Mrs P R Bronia the Dutchman 
Res: 5670 MACMICHAEL Miss M Cheniesvilla Prince Casper 
VHC: 

Class 2074 ND (1 Entries) Abs: 0 
1st: 5713 WESTON, Mrs K F & JOHNSON Miss V Ecotyne Devil's Advocate 
2nd: 
3rd: 
Res: 
VHC: 

Class 2075 GD (1 Entries) Abs: 0 
1st: 5673 MCCARTHY Mrs C Nagshall Love To Be 
2nd: 
3rd: 
Res: 
VHC:  

Class 2076 PGD (5 Entries) Abs: 0 
1st: 5642 BROWN Mrs L Dolyharp Puccini with Garbosa 
2nd: 5703 PRETTY Mrs J Lyndarlea Bracken Boy At Jaxrubydax 
3rd: 5696 PITFIELD Mrs J L Luna Caprese D'oroed' Argento Of Follyfield (Imp) 
Res: 5653 HALL Mrs W P & Mr D B Cliffmere Folk Art 
VHC: 5638 BREESE Mrs J A Silkdown Samson 

Class 2077 LD (8 Entries) Abs: 0 
1st: 5700 POOLE Mrs M E Findowrie Mr Bumble 
2nd: 5674 MCCARTHY Mrs C Nagshall Just Lucamac JW Sh.CM 
3rd: 5697 PITFIELD Mrs J L Follyfield Farley's Fella 
Res: 5658 HIGGINS Mr P A Ralines Just Jewels 
VHC: 5639 BREESE Mrs J A Silkdown Phoenix Rising 

Class 2078 OD (6 Entries) Abs: 1 
1st: 5657 HARRIS, Mr W & MCLACHLAN Mr L Ch Swiss Dk Zarcrest Black Smith W18, AlpensiegeCC 
2nd: 5705 ROBERTS Mr R C & Mrs S C Ch Ralines Rob Roy To Denver - RCC 
3rd: 5675 MCCARTHY Mrs C Nagshall Justintime JW 
Res: 5686 NORTON Mrs D M Halunke Pure Magic 
VHC: 5635 BEDFORD Miss L Eldmour Cinnamon Spice 

Class 2079 VD (2 Entries) Abs: 0 
1st: 5710 WALTERS Miss H Ch Ralines Just Ozzie 
2nd: 5676 MCCARTHY Mrs C Nagshall Just Santana JW 
3rd: 
Res: 
VHC: 

Class 2080 SBB (3 Entries) Abs: 1 
1st: 5672 MASON Miss A Tolberg Beez Kneez At Teckeltown 
2nd: 5707 ROTHCHILD Miss D L Rothmia Dark And Lovely 
3rd: 
Res: 
VHC: 

Class 2081 MPB (10 Entries) Abs: 0 
1st: 5706 ROBERTS Mr R C & Mrs S C Ralines Cupcake To Denver 
2nd: 5688 ODDIE Mr M Ralines Lemon Drizzle For Riowood 
3rd: 5637 BOYLE Miss Z C Zarcrest Black Ink 
Res: 5643 BROWN Mrs L Skyemabell's Feeling Lucky for Garbosa 
VHC: 5660 JAMES Mrs L & Mr A Jamesfairs Lipsrsealed Shh 

Class 2082 PB (7 Entries) Abs: 0 
1st: 5651 GODDARD, Mr T & Mrs S & GODDARD Mr J Minard Darque Angel 
2nd: 5632 BECKETT-BRADSHAW Ms A K Tolberg Heavenly At Hutaka 
3rd: 5681 METCALFE Mrs B Metadale Nefertiti 
Res: 5687 NORTON Mrs D M Halunke Desert Storm 
VHC: 5677 MCCARTHY Mrs C Nagshall Holly Lightly Go 

Class 2083 JB (6 Entries) Abs: 1 
1st: 5640 BREESE Mrs J A Silkdown Dark Star 
2nd: 5701 POOLE Mrs M E Maxwin Marcella At Findowrie 
3rd: 5677 MCCARTHY Mrs C Nagshall Holly Lightly Go 
Res: 5704 PRETTY Mrs J Jaxrubydax Creamy Dream 
VHC: 5698 PITFIELD Mrs J L Follyfield Farfalla  

Class 2084 YB (5 Entries) Abs: 1 
1st: 5669 LOCKETT-WALTERS Mrs & Miss R & H Ralines Good Tidings 
2nd: 5678 MCCARTHY Mrs C Nagshall Love Constantly JW 
3rd: 5661 JOHNSON Miss A B Charpurdy's Dandy Dutchess 
Res: 5708 SHUTT Mrs M E Donnadoon Moondust 
VHC: 

Class 2085 NB (1 Entries) Abs: 0 
1st: 5684 NORRIS Mrs J A Willowheath Bringing Hope to Criscan 
2nd: 
3rd: 
Res: 
VHC: 

Class 2086 GB (2 Entries) Abs: 0 
1st: 5677 MCCARTHY Mrs C Nagshall Holly Lightly Go 
2nd: 5665 JURY, Miss R & STEPHANI, Mrs M & FLETCHER Miss A Dinkidax Amber Red At Walnutfarm 
3rd: 
Res: 
VHC: 

Class 2087 PGB (5 Entries) Abs: 0 
1st: 5672 MASON Miss A Tolberg Beez Kneez At Teckeltown 
2nd: 5649 GEESON Miss E H Abydachs Alohomora 
3rd: 5712 WESTON, Mrs K F & JOHNSON Miss V Ecotyne Witchcraft 
Res: 5702 POOLE Mrs M E Findowrie Ribbons N' Roses 
VHC: 5647 FAIRCHILD Rev A Nagshall Sukimac 

Class 2088 LB (5 Entries) Abs: 0 
1st: 5646 DARE Mrs C Larkhund Sofia 
2nd: 5682 METCALFE Mrs B Metadale Ariadne 
3rd: 5679 MCCARTHY Mrs C Nagshall Just Be Lucky JW 
Res: 5636 BEDFORD Miss L Dinkidudlor Malizy Yaisa 
VHC: 

Class 2089 OB (7 Entries) Abs: 3 
1st: 5667 LOCKETT-WALTERS Mrs R Ch Lyndarlea Vienna 
2nd: 5680 MCCARTHY Mrs C Nagshall Love Actually JW 
3rd: 5711 WESTON, Mrs K F & JOHNSON Miss V Ecotyne Firewitch 
Res: 5655 HALL Mrs W P & Mr D B Cliffmere Levity 
VHC: 

Class 2090 VB (2 Entries) Abs: 0 
1st: 5656 HALSALL Mrs J Lyndarlea Dolly for Kiddles 
2nd: 5683 MURPHY Miss M Classidax Limited Edition 
3rd: 
Res: 
VHC: