Driffield Championship Dog Show Society 2019

Dachshund (Miniature Long-haired)

Judge: Mr Stuart Milner
 

 


BEST OF BREED : 2850 WOOD Mr R Ch Wildstar Wrobinson JW
Dog CC : 2850 WOOD Mr R Ch Wildstar Wrobinson JW
Res Dog CC : 2849 WOOD Mr R Wildstar Wreward
Bitch CC : 2817 BIRDSWORTH Miss M Ambyth Talk Of The Town
Res Bitch CC : 2818 BIRDSWORTH Miss M Ambyth Up Town Girl
Best Puppy : 2831 HALL Mrs W P & Mr D B Cliffmere Woodlark
Best Veteran : 2852 WOODALL Mrs C Ch Half Century at Rarewood
Best Special Beginner : 2857 YATES Mrs T K Lyndarlea Just Brian Of Irisdax


Class 1328 VD (1 Entries) Abs: 0
1st: 2852 WOODALL Mrs C Ch Half Century at Rarewood
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 1329 MPD (1 Entries) Abs: 0
1st: 2845 PIKE, Mrs J & CARTER Mrs A Zarcrest Flash Harry At Breezelyn
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 1330 PD (2 Entries) Abs: 0
1st: 2829 HALL Mrs W P & Mr D B Cliffmere Woodman
2nd: 2853 WOODVINE-SHONE Miss H F Hanishan Fire Cracker
3rd:
Res:
VHC:

Class 1331 JD (4 Entries) Abs: 0
1st: 2822 BROWN Mr N Dollyharp Puccini with Garbosa
2nd: 2857 YATES Mrs T K Lyndarlea Just Brian Of Irisdax
3rd: 2842 PAYTON Ms C J Garbosa Prince of Thieves of Marajo
Res: 2828 GRAHAM Mrs D A Jadag Herr Bjorn
VHC:

Class 1332 YD (2 Entries) Abs: 0
1st: 2857 YATES Mrs T K Lyndarlea Just Brian Of Irisdax
2nd: 2840 OXLEY Mrs M P Dinkidax Right On Cue JW
3rd:
Res:
VHC:

Class 1333 PGD (4 Entries) Abs: 0
1st: 2832 IRVINE Mrs P R Bronia the Dutchman
2nd: 2841 OXLEY Mrs M P Lokmadi Rio Bravo at Dinkidax JW
3rd: 2846 PRETTY Mrs J Lyndarlea Bracken Boy At Jaxrubydax
Res: 2826 GARRIOCK, Miss M & MORTON Mr G Indiko I Am The Music Man
VHC:

Class 1334 LD (5 Entries) Abs: 0
1st: 2849 WOOD Mr R Wildstar Wreward
2nd: 2830 HALL Mrs W P & Mr D B Cliffmere Folk Art
3rd: 2819 BREESE Mrs J A Silkdown Samson
Res: 2843 PHILLIPS Mrs J & Mr P Summerview Yogi Bear JW
VHC: 2834 KENNEDY Mrs E Hanishan Blue Diamond

Class 1335 OD (3 Entries) Abs: 0
1st: 2850 WOOD Mr R Ch Wildstar Wrobinson JW
2nd: 2846 PRETTY Mrs J Lyndarlea Bracken Boy At Jaxrubydax
3rd: 2820 BREESE Mrs J A Silkdown Phoenix Rising
Res:
VHC:

Class 1336 SBD (2 Entries) Abs: 0
1st: 2857 YATES Mrs T K Lyndarlea Just Brian Of Irisdax
2nd: 2826 GARRIOCK, Miss M & MORTON Mr G Indiko I Am The Music Man
3rd:
Res:
VHC:

Class 1337 GCD NO ENTRIES

Class 1338 VB NO ENTRIES

Class 1339 MPB NO ENTRIES

Class 1340 PB (3 Entries) Abs: 0
1st: 2831 HALL Mrs W P & Mr D B Cliffmere Woodlark
2nd: 2844 PHILLIPS Mrs J & Mr P Summerview Miss Belle
3rd: 2854 WOODVINE-SHONE Miss H F Hanishan Solar Flare
Res:
VHC:

Class 1341 JB (4 Entries) Abs: 1
1st: 2855 WOODVINE-SHONE Miss H F Hanishan Stracciatella
2nd: 2816 BECKETT-BRADSHAW Ms A K Tolberg Heavenly At Hutaka
3rd: 2821 BREESE Mrs J A Silkdown Dark Star
Res:
VHC:

Class 1342 YB (2 Entries) Abs: 1
1st: 2817 BIRDSWORTH Miss M Ambyth Talk Of The Town
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 1343 PGB (5 Entries) Abs: 1
1st: 2818 BIRDSWORTH Miss M Ambyth Up Town Girl
2nd: 2833 JOHNSON Miss A B Charpurdy's Dandy Dutchess
3rd: 2823 COHEN Mr & Mrs D D & F J Hutzpah Hothouse Flower
Res: 2835 MASON Miss A Tolberg Beez Kneez At Teckeltown
VHC:

Class 1344 LB (5 Entries) Abs: 3
1st: 2815 ALLEN Mr E Penparc Creme Caramel
2nd: 2856 WORSWICK Mrs C Dolyharp Music Of The Night
3rd:
Res:
VHC:

Class 1345 OB (4 Entries) Abs: 1
1st: 2838 METCALFE Mrs B Metadale Aphrodite
2nd: 2824 COHEN Mr & Mrs D D & F J Ch Ralines Red Bouquet For Hutzpah
3rd:
Res:
VHC:

Class 1346 SBB (1 Entries) Abs: 0
1st: 2825 DRADY Mrs K M Indiko Destined To Be Cream
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 1347 GCB (1 Entries) Abs: 0
1st: 2835 MASON Miss A Tolberg Beez Kneez At Teckeltown
2nd:
3rd:
Res:
VHC: