Darlington Dog Show Society 2019

Dachshund (Miniature Long-haired)

Judge: Mr I Blackshaw
 

 


BEST OF BREED : 414 GODDARD, Mr T & Mrs S & GODDARD Mr J Minard Darque Angel
Dog CC : 439 WOOD Mr R Ch Wildstar Wrobinson JW
Res Dog CC : 416 HALL Mrs W P & Mr D B Cliffmere Woodman
Bitch CC : 414 GODDARD, Mr T & Mrs S & GODDARD Mr J Minard Darque Angel
Res Bitch CC : 426 LATHAM-JACKSON Mr P & Mrs A Urishay Heart 'n' Soul
Best Puppy : 416 HALL Mrs W P & Mr D B Cliffmere Woodman
Best Veteran : 440 WOODALL Mrs C Ch Half Century At Rarewood


Class 145 VD (1 Entries) Abs: 0
1st: 440 WOODALL Mrs C Ch Half Century At Rarewood
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 146 MPD (2 Entries) Abs: 0
1st: 434 PIKE, Mrs J & CARTER Mrs A Zarcrest Flash Harry At Breezelyn
2nd: 419 JAMIESON Mrs M O Djeata Black Diamond
3rd:
Res:
VHC:

Class 147 PD (1 Entries) Abs: 0
1st: 416 HALL Mrs W P & Mr D B Cliffmere Woodman
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 148 JD (2 Entries) Abs: 0
1st: 415 GRAHAM Mrs D A Jadag Herr Bjorn
2nd: 441 YATES Mrs T K Lyndarlea Just Brian Of Irisdax
3rd:
Res:
VHC:

Class 149 PGD (3 Entries) Abs: 0
1st: 432 OXLEY Mrs M P Lokmadi Rio Bravo At Dinkidax
2nd: 413 GARRIOCK, Miss M & MORTON Mr G Indiko I Am The Music Man
3rd: 435 PRETTY Mrs J Lyndarlea Bracken Boy At Jaxrubydax
Res:
VHC:

Class 150 LD (3 Entries) Abs: 0
1st: 408 BREESE Mrs J A Silkdown Samson
2nd: 417 HALL Mrs W P & Mr D B Cliffmere Folk Art
3rd:
Res:
VHC:

Class 151 OD (3 Entries) Abs: 0
1st: 439 WOOD Mr R Ch Wildstar Wrobinson JW
2nd: 424 LATHAM-JACKSON Mr P & Mrs A Dolyharp Purcell Of Urishay
3rd: 409 BREESE Mrs J A Silkdown Phoenix Rising
Res:
VHC:

Class 152 VB (1 Entries) Abs: 1
1st:
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 153 MPB (2 Entries) Abs: 0
1st: 404 BAKER Mrs J Jentiki Dot Com
2nd: 420 JAMIESON Mrs M O Djeata Black Sapphire
3rd:
Res:
VHC:

Class 154 PB (2 Entries) Abs: 0
1st: 431 ODDIE Mr M Ralines Lemon Drizzle For Riowood
2nd: 418 HALL Mrs W P & Mr D B Cliffmere Woodlark
3rd:
Res:
VHC:

Class 155 JB (5 Entries) Abs: 1
1st: 414 GODDARD, Mr T & Mrs S & GODDARD Mr J Minard Darque Angel
2nd: 442 YATES Mrs T K Ebony Lady Brightstar At Irisdax
3rd: 406 BECKETT-BRADSHAW Ms A K Tolberg Heavenly At Hutaka
Res: 410 BREESE Mrs J A Silkdown Dark Star
VHC:

Class 156 PGB (8 Entries) Abs: 2
1st: 426 LATHAM-JACKSON Mr P & Mrs A Urishay Heart 'n' Soul
2nd: 427 MASON Miss A Tolberg Beez Kneez At Teckeltown
3rd: 422 JOHNSON Miss A B Charpurdy's Dandy Dutchess
Res: 405 BAKER Mrs J Cliffmere Frollick
VHC: 438 SHUTT Mrs M E Donnadoon Moondust

Class 157 LB (5 Entries) Abs: 1
1st: 423 KERSLAKE Mrs P & Mr S J Devonwood Steps In Time
2nd: 403 ALLEN Mr E Penparc Creme Caramel
3rd: 437 ROWELL Mr & Mrs T & Mr A Emmajesk Masquerade JW
Res: 433 OXLEY Mrs M P Dinkidax Cyenna Satin
VHC:

Class 158 OB (3 Entries) Abs: 3
1st:
2nd:
3rd:
Res:
VHC: