Miniature Dachshund Club Championship Show 2019

Dachshund (Miniature Smooth-haired)

Judge: Daniel Roberts (Swansford)
 


BEST OF BREED : MITCHELL Bronia Biaggio

Reserve Best of Breed : BLACKBURN BENNETT Ch Stargang Cherry Berry
Dog CC : MITCHELL Bronia Biaggio
Res Dog CC : STARKEY Carpaccio Black Obsidian for Hamoura

Bitch CC  : BLACKBURN BENNETT Ch Stargang Cherry Berry
Res Bitch CC : SMITH Wolferlow Maid Marion

Best Puppy : ERGIS Sioxline Rachel & Reserve Best Puppy in Show

Veteran Dog or Bitch
1st:  No Entries
2nd:
3rd: 
Res:
VHC:

 

Minor Puppy Dog (4 Entries) Abs : 1
1st:  RUDKIN Siouxline Ross for Dynastydax
2nd: SHUTT Donnadoon Dusk till Dawn
3rd:  ERGIS Merryline James Bond at Siouxline
Res:
VHC:

Puppy Dog (4 Entries) Abs: 2
1st:  PEARSON Crosscop Its Only Just Begun for Jenarta
2nd: ZAIVEJ Formula Uspeha Style
3rd: 
Res:
VHC: 

Junior Dog (7 Entries) Abs: 0
1st: MITCHELL Bronia Biaggio
2nd: STARKEY Carpaccio Black Obsidian for Hamoura
3rd: BULLIS Amaffrey Betcha by Golly Wow
Res: BARRETT Ayseebee Twinkling Star
VHC: CHARLESWORTH Keydax Leroy

 

Yearling Dog (7 Entries) Abs: 1
1st: BULLIS Amaffrey Betcha by Golly Wow
2nd: ROBERTSON Ayseebee Look Who's Talking to Ravenswood
3rd: THOMPSON Black Button Sweet Heart
Res: HYSLOP Zilveraat Goldfink
VHC: MASON Ostern Sonntag

 

Post Graduate Dog (5 Entries) Abs: 2
1st: MELBOURNE Ambreglo Storm at Melriding
2nd: STERRY Barisse Asarabacca
3rd:  TAYLOR Our Chocolate Chip
Res:
VHC:

Limit Dog (10 Entries) Abs: 2
1st: PAGET & CARROLL Marvale Master of Disguise
2nd: BURKE & MANSTON Bonavoir Black Jack
3rd: ERGIS Siouxline Jacob
Res: SMITH Wolferlow Admiral Nelson
VHC: BOURNE Yaapeet Rafferty

Open Dog (5 Entries) Abs: 2
1st: SCOTT Wolferlow Will Scarlet JW
2nd: BLACKBURN BENNETT Stargang Barracuda
3rd: THOMPSON Black Button Sweet Heart
Res: 
VHC:

 

Champion Dog (1 Entry)
1st: PROTHROE Ch Royalmaple Anky Panky
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Minor Puppy Bitch (11 Entries) Abs: 0
1st: ERGIS Sioxline Rachel
2nd: MERRY Merryline Miss Moneypenny
3rd: SCOTT Wolferlow La Sioux
Res: SMITH Workmore Chilli Pepper
VHC: DUNHILL Hollybirch Golden Sun at Gellijam

Puppy Bitch (16 Entries) Abs: 5
1st: RUSSELL Russteck Tea Cake
2nd: BLACKBURN Stargang Desert Orchid
3rd: FOSSETT Lokmadi Peggy Sue for Brysdax
Res: SCOTT Wolferlow La Sioux
VHC: TAYLOR Trageeda Tea Bag

Junior Bitch (18 Entries) Abs: 4
1st: RUDKIN Keydax Layla for Dynastydax JW
2nd: MITCHELL Bronia Bellezza
3rd:  KENT Lokmadi Magic Dragon
Res: OAKLEY & PEARSON Ardenrun Minnie Ha Ha
VHC: HARWOOD Paradigm Cepheus Flare

 

Yearling Bitch (7 Entries) Abs: 2
1st: BLACKBURN BENNETT Stargang Song of Ice N'Fire
2nd: HARWOOD Paradigm Dark Star
3rd:  BULLIS Amaffrey Goodgolly Ms Molly
Res: KILROY Janacop Maggie May
VHC: SMITH Wolferlow Brown Silk

Post Graduate Bitch (17 Entries) Abs: 3
1st: SMITH Wolferlow Maid Marion
2nd: HERRINGTON Kathington Just by Chance JW
3rd: KERRY Kireton Hebe
Res: HAYWARD Stargang Nice N Spicy for Foxearth
VHC: BARRETT Ayseebee Talk of the Town

Limit Bitch (10 Entries) Abs: 1
1st: MELBOURNE PAGET & CARROLL Siouxline Goldilocks of Melriding
2nd: KERRY Kireton Cici
3rd: WORSWICK Dolyharp Sonata
Res: MERRY Isabella Made for Merryline
VHC: BLACKBURN Stargang Simply the Best

Open Bitch (9 Entries) Abs: 1
1st: MELBOURNE, CARROLL & PAGET Garthorne Olivia Grace of Melriding
2nd: RUDKIN Dynastydax Periwinkle JW
3rd: PRICE Samlane Desdemona
Res: KENT Lokmadi Goodnight Irene
VHC: PROTHEROE Royalmaple Daphne Blake

Champion Bitch (6 Entries) Abs: 0
1st: BLACKBURN BENNETT Ch Stargang Cherry Berry
2nd: ERGIS Ch Siouxline Rapunzel with Melriding
3rd: MELBOURNE & CARROLL Stargang Glimmer at Melriding
Res: PROTHEROE Picollo Teckel Never Say Never At Royalmaple (Imp) JW
VHC: KENT Ch Lokmadi on Silent Wings