Midland Counties Championship Dog Show 2019

Dachshund (Miniature Long-haired)

Judge(s): SUSAN ROBERTS

 
DCC CH BRONIA BIAGGIO (MRS F MITCHELL)
RDCC KELMBECK SYDNEY (MRS A LOMBARDELLI)
BCC GARTHORNE OLIVIA GRACE OF MELRIDING (MRS D A & MESSRS G J & M J MELBOURNE, CARROLL & PAGET)
RBCC BRONIA BELLEZZA (MRS F MITCHELL)
BOB CH BRONIA BIAGGIO (MRS F MITCHELL)
BP METADALE LARK ASCENDING (MR M J & MR G J PAGET & CARROLL)
Minor Puppy - Dog
Entries: 3 Absentees: 0
1ST CARLITA MADE IN WALES (MRS C MILLS-JONES)
2ND TOLBERG LIQUORICE TORPEDO (MRS L BELL)
3RD ZILVERAAT ALTERED CARBON AT LOCHLIP (MRS L A KAY)
Puppy - Dog
Entries: 6 Absentees: 1
1ST METADALE LARK ASCENDING (MR M J & MR G J PAGET & CARROLL)
2ND DEERCROFT DREAM CHASER (MRS E A REED)
3RD JENIVON MR MISCHEIF (MISS J JENNINGS)
RES GELLIJAMS RUSSIAN SUN (MR R & MRS R A DUNHILL)
VHC ZILVERAAT ALTERED CARBON AT LOCHLIP (MRS L A KAY)
Junior - Dog
Entries: 2 Absentees: 1
1ST TECKELTOWN SOMETHING MAGIC JW (MISS A MASON)
Post Graduate - Dog
Entries: 12 Absentees: 3
1ST KELMBECK SYDNEY (MRS A LOMBARDELLI)
2ND DEERCROFT DREAM CHASER (MRS E A REED)
3RD STARGANG TERRAFIRMA (MISS H BLACKBURN-BENNETT)
RES KEYDAX LEROY (MR A CHARLESWORTH)
VHC DONNADOON DUSK TILL DAWN (MRS L SHUTT)
Limit - Dog
Entries: 4 Absentees: 1
1ST MELRIDING CAPTAIN COOK OF DONNADOON (MRS L SHUTT)
2ND AMBREGLO STORM AT MELRIDING (IKC) (MRS D MELBOURNE)
3RD DONNADOON DARK MOONBEAM FOR DEBBIEJAY (MISS D CAREY)
Open - Dog
Entries: 4 Absentees: 1
1ST CH BRONIA BIAGGIO (MRS F MITCHELL)
2ND AYSEEBEE TWINKLING STAR (MR A BARRETT)
3RD WOLFERLOW WILL SCARLET JW (MS C SCOTT)
Veteran - Dog
Entries: 3 Absentees: 2
1ST KELMBECK LORD OF THE DANCE AT EDDYVAL (MRS V NOLAN)
Minor Puppy - Bitch
Entries: 10 Absentees: 5
1ST TOLBERG JELLY TOT (MRS L BELL)
2ND CARLITA WELSH PRINCESS (MRS C MILLS-JONES)
3RD ARDENRUN FOOLISH WHISPER (MRS B J ROSE)
RES STARSTORI OMEGA AT ZILVERAAT (MRS D THOMSON)
VHC PENCLEAVE POLE POSITION (MRS A & MS J CLEAVER & PENNANCE)
Puppy - Bitch
Entries: 8 Absentees: 1
1ST METADALE LEGACY TO THE LARK (MRS S J METCALFE-BILGIN)
2ND SHELSALL ALL ABOUT LOVE (MRS S M HALSALL)
3RD LOKMADI CATHERINE WHEEL JW (MRS Y KENT)
RES AMAFFREY ARETHA FRANKLIN (MRS A J BULLIS)
VHC STARSTORI OMEGA AT ZILVERAAT (MRS D THOMSON)
Junior - Bitch
Entries: 11 Absentees: 3
1ST TECKELTOWN YOU'RE THE ONE JW (MISS A MASON)
2ND WOLFERLOW LA SIOUX (MS C SCOTT)
3RD HOLLYBIRCH GOLDEN SUN AT GELLIJAM (MR R & MRS R A DUNHILL)
RES SAMLANE HAPPY AS A LARK (MR P J & MRS N F PRICE)
VHC PINEDAX MURCAS LITTLE GIRL AT KLYNERBYNER (IKC) (MRS J A YEOMANS)
Post Graduate - Bitch
Entries: 17 Absentees: 4
1ST DARSOMS ZOE (MRS C DARE)
2ND KIRETON HEBE (MRS T & MISS R KERRY)
3RD LOKMADI MAGIC DRAGON (MRS Y KENT)
RES MONTONE BE BRAVE (MISS T & MISS J MUTTON)
VHC STARGANG NICE N'SPICY FOR FOXEARTH (MR T & MRS B HAYWARD)
Limit - Bitch
Entries: 14 Absentees: 3
1ST BRONIA BELLEZZA (MRS F MITCHELL)
2ND RUSSTECK TEA CAKE (MRS C RUSSELL)
3RD STARGANG HOT CROSS BUN FOR COLLIDACH (MRS F HUTCHINGS)
RES GOODTRY RUBY TUESDAY AT AMAFFREY SHCM (MRS A J BULLIS)
VHC KEYDAX LAYLA FOR DYNASTYDAX JW (MR J RUDKIN)
Open - Bitch
Entries: 8 Absentees: 4
1ST GARTHORNE OLIVIA GRACE OF MELRIDING (MRS D A & MESSRS G J & M J MELBOURNE, CARROLL & PAGET)
2ND LOKMADI GOODNIGHT IRENE JW (MRS Y KENT)
3RD DYNASTYDAX PERIWINKLE JW (MR J RUDKIN)
RES WOLFERLOW MIAMI (MS C SCOTT)
Veteran - Bitch
Entries: 3 Absentees: 1
1ST CH GOLDEN ALGONQUINETTE OF MELRIDING (MRS D MELBOURNE)
2ND WHIRLYGIG WOTTATODOO AT MUMYSAMI (MRS J CUMBERLAND)