Dachshund Club 2019

Dachshund (Miniature Smooth-haired)

Judge: Amy Callow (Garthorne)

BEST OF BREED : WILLIAMS & MOES Ch Cwmdarhian Prty Lika Rushn & Reserve Best in Show
Dog CC  : BARRETT Ayseebee Twinkling Star 
Res Dog CC : COXON Ch Distinctly So D'Arisca

Bitch CC  : WILLIAMS & MOES Ch Cwmdarhian Prty Lika Rushn
Res Bitch CC  :  ODDIE Riowood Tiger Socks

Best Puppy : BELL Tolberg Liquorice Jelly Tot

Best Veteran : MELBOURNE Ch Golden Algonquinette of Melriding
 

Special Beginners Dog/Bitch (6 Entries)
1st: CUMBERLAND Mumysami Here We Go Again
2nd: BAKER & CLEMENTS Duke Midnight William
3rd: HERALD Montone Our Lady Faith at Winterfield
Res: POULIER Auradach Alfred the Great
VHC: 

Minor Puppy Dog (8 Entries)
1st: RUDKIN Dynastydax Tarquin
2nd: CHARLESWORTH Keydax Orinoco
3rd:  KENT Lokmadi Tigre
Res: BELL Tolberg Liquorice Torpedo  
VHC: MILLS-JONES Carlita Made in Wales

Puppy Dog (5 Entries)
1st: ROBERTS Denver Darling Superman
2nd:DUNHILL Gellijams Russian Sun
3rd: CONNOLLY & DONNELLY Rosliath Emmet
Res: SCOINS Hayvenhund Braveh'art
VHC: 

Junior Dog (6 Entries)
1st: REED Deercroft Dream Chaser
2nd:WILLIAMS & MOES Cwmdarhian Hadley Parks
3rd: PAGET & CARROLL Metadale Lark Ascending 
Res: PROTHROE Picollo Teckel Tick-Tack at Royalmaple (Imp Rus)
VHC: SHUTT Donnadoon Dusk Till Dawn 

Post Graduate Dog (7 Entries)
1st: REED Deercroft Dream Chaser
2nd: CUMBERLAND Mumysami Clicalicious for Yorami JW
3rd:  BURTON Swingletrees Roulette
Res: STARKEY Carpaccio Black Obsidian For Hamoura 
VHC: STERRY Barisse Asarabacca

Limit Dog (13 Entries)
1st: BARRETT Ayseebee Twinkling Star
2nd: ROBERTS Wingcrest Supersonic to Denver
3rd: PROTHROE Royalmaple Fiddle Sticks
Res: SHUTT Melriding Captain Cook Of Donnadoon
VHC: STARTUP Curtisey Head Gardener

Open Dog (7 Entries)  
1st:  COXON Ch Distinctly So D'Arisca
2nd: ERGIS Ch Siouxline Jacob
3rd:  MITCHELL Ch Bronia Biaggio
Res: BARRETT Ch Ayseebee Rumour Has It
VHC: BURKE & MANSTON Bonavoir Black Jack

Veteran Dog (1 Entrie)
1st: DAYKIN Ch Barratini Jonny Cash
2nd:
3rd:
Res:
VHC:


Minor Puppy Bitch (8 Entries)  
1st: BELL Tolberg Jelly Tot
2nd: OAKLEY Ardenrun Roses are Red
3rd: BEER Stargang Candy Stripes at Lowrider
Res: MILLS-JONES Carlita Welsh Princess
VHC: ROSE Adrdenrun Foolish Whisper

Puppy Bitch (6 Entries)  
1st: PAGET & CARROLL Marvale Linnet
2nd: ROBERTS Denver Darling Take Me Home
3rd: COXON Sundsdal's Black Cadillac to D'Arisca
Res: HERALD Montone Our Lady Faith at Winterfield
VHC: 
 

Junior Bitch (9 Entries)
1st: METCALFE-BILGIN Metadale Leacy to the Lark
2nd: COXON D'Arisca So Scrumptious
3rd: PROTHROE Picollo Teckel True Love at Royalmaple (Imp Rus)
Res: KENT Lokmadi Catherine Wheel JW
VHC: DUNHILL Hollybirch Golden Sun at Gellijams

Post Graduate Bitch (17 Entries)
1st: PROTHROE Royalmaple Evil Edna
2nd: BURTON Swingletrees La-De-La
3rd: BEACH Beachdax Red Hot Diva
Res: MELBOURNE, PAGET & CARROLLS Melriding Sea Infanta
VHC: KERRY Kireton Hebe

Limit Bitch (15 Entries)  
1st: ODDIE Riowood Tiger Socks
2nd: SCOTT Wolferlow Blackberry Pie
3rd: MITCHELL Bronia Bellezza
Res: RUDKIN Keydax Layla for Dynastydax
VHC: PROTHROE Royalmaple Daphne Blake
 

Open Bitch (16 Entries)
1st:  WILLIAMS & MOES Ch Cwmdarhian Prty Lika Rushn
2nd: ERGIS Ch Siouxline Rapunzel with Melriding
3rd:  PAGET, CARROLL & MELBOURNE Donnadoon Sea Vermillion at Marvale
Res: MELBOURNE, PAGET & CARROLL Siouxline Goldilocks of Melriding
VHC: RUDKIN Dynastydax Periwinkle JW

Veteran Bitch (4 Entries)
1st: MELBOURNE Ch Golden Algonquinette of Melriding
2nd: CUMBERLAND Whirlygig Wottatodoo at Mumysami
3rd:  DIMON Indyvic Enchanted Onyx
Res:
VHC: