Northern Counties Dachshund Ass Championship Dog Show 2019

Dachshund (Miniature Smooth-haired)

Judge: William Mee
 


BEST OF BREED : BARRETT Ch Ayseebee Rumour Has It  
Dog CC : BARRETT Ch Ayseebee Rumour Has It 
Res Dog CC : PAGET & CARROLL Metadale Lark Ascending
Bitch CC : METCALFE-BILGIN Metadale Legacy To The Lark 
Res Bitch CC : MITCHELL Bronia Bellezza
Best Puppy : METCALFE-BILGIN Metadale Legacy To The Lark 
Best Veteran : CUMBERLAND Whirlygig Wottatodoo At Mumysami 

Veteran Dog
1st: No Entries 
2nd:
3rd: 
Res: 
VHC: 

Minor Puppy Dog (3 Entries) Abs: 0 
1st: PAGET & CARROLL Metadale Lark Ascending
2nd: JENNINGS Jenivon Mr Mischief 
3rd: DUNHILL Gellijams Russian Sun 
Res: 
VHC: 
 

Puppy Dog
1st: No Entries
2nd:
3rd: 
Res: 
VHC: 


Junior Dog (3 Entries) Abs: 0 
1st: HUNT Wolferlow George Brown at Carpaccio
2nd: MASON Teckeltown Something Magic
3rd: SHUTT Donnadoon Dusk Till Dawn 
Res: 
VHC: 

Post Graduate Dog (3 Entries) Abs: 0 
1st: THOMSON Zilveraat Goldfink
2nd: STARKEY Carpaccio Black Obsidian for Hamoura 
3rd: SCOTT Rothadax in the Nick of Time
Res:
VHC: 

Limit Dog (8 Entries) Abs: 1 
1st: BARRETT Ayseebee Twinkling Star 
2nd: ROBERTS Wingcrest Supersonic to Denver
3rd: SHUTT Melriding Captain Cook of Donnadoon 
Res: SCOTT Danton Mr Brown At Wolferlow 
VHC: CUMBERLAND Mumysami Clicalicious For Yorami JW 

Open Dog (7 Entries) Abs: 0 
1st: BARRETT Ch Ayseebee Rumour Has It 
2nd: MITCHELL Ch Bronia Biaggio 
3rd: ROBERTS Denver Darling Doctor Who
Res: BLACKBURN BENNETT Stargang Barracuda 
VHC: SCOTT Wolferlow Will Scarlet JW 

Veteran Bitch (3 Entries) Abs: 0 
1st: CUMBERLAND Whirlygig Wottatodoo At Mumysami
2nd: MELBOURNE Ch Golden Algonquinette Of Melriding  
3rd: CALLOW Ch Garthorne Miss Toffee
Res: 
VHC:  

Minor Puppy Bitch (5 Entries) Abs: 2
1st: METCALFE-BILGIN Metadale Legacy To The Lark 
2nd: KENT Lokmadi Catherine Wheel 
3rd: MUTTON Motone Her Ladyship 
Res:  
VHC: 

Puppy Bitch (2 Entries) Abs: 1 
1st: CUMBERLAND Mumysami Here We Go Again  
2nd:  
3rd:
Res: 
VHC: 

Junior Bitch (16 Entries) Abs: 3
1st: DUNHILL Hollybirch Golden Sun at Gellijam
2nd:HARWOOD Picollo Teckel Sirena at Paradigm (Imp Rus)
3rd: BLACKBURN Stargang Desert Orchid 
Res: SCOTT Wolferlow La Sioux 
VHC: STRANGE Cazdachs Ziva David

Post Graduate Bitch (9 Entries) Abs: 2 
1st: SHUTT Donnadoon Carolina Moon 
2nd: BLACKBURN Stargang Simply The Best
3rd: KENT Lokmadi Magic Dragon
Res: HARWOOD Paradigm Cepheus Flare 
VHC: MUTTON Montone Be Brave 

Limit Bitch (9 Entries) Abs: 3 
1st: MITCHELL Bronia Bellezza
2nd: CALLOW Garthorne Grace Kelly 
3rd: THOMSON Stargang Wagtail for Zilveraat 
Res: CUMBERLAND Mumysami Clickety Clic for Yorami  
VHC: HARWOOD Paradigm Dark Star 

Open Bitch (8 Entries) Abs: 2
1st: WORSWICK Dolyharp Sonata 
2nd: MELBOURNE, CARROLL & PAGET Garthorne Olivia Grace of Melriding  
3rd: HUNT Carpaccio Clarice Cliff JW
Res: BLACKBURN-BENNETT Ch Stargang Cherry Berry
VHC: MELBOURNE, CARROLL & PAGET Siouxline Goldilocks of Melriding