Darlington Dog Show Society 2019

Dachshund (Miniature Smooth-haired)

Judge: Mr S C Milner
 

 


BEST OF BREED : 502 ERGIS Mrs S M Ch Siouxline Jacob JW
Dog CC : 502 ERGIS Mrs S M Ch Siouxline Jacob JW
Res Dog CC : 509 HUNT Mr J Wolferlow George Brown At Carpaccio
Bitch CC : 511 HUNT Mr J Carpaccio Clarice Cliff JW
Res Bitch CC : 520 MELBOURNE, Mrs D A & PAGET, Mr M J & CARROLL Mr Donnadoon Sea Vermillion At Marvale
Best Puppy : 527 PAGET, Mr M J & CARROLL Mr G J Metadale Lark Ascending
Best Veteran : 500 DAYKIN Mrs C H Ch Barratini Jonny Cash


Class 173 VD (1 Entries) Abs: 0
1st: 500 DAYKIN Mrs C H Ch Barratini Jonny Cash
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 174 MPD (4 Entries) Abs: 3
1st: 486 BELL Mrs L Tolberg Liquorice Torpedo
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 175 PD (3 Entries) Abs: 1
1st: 527 PAGET, Mr M J & CARROLL Mr G J Metadale Lark Ascending
2nd: 517 MCLENNAN Mr & Mrs G & A Cheguevar Paddington Bear
3rd:
Res:
VHC:

Class 176 JD (4 Entries) Abs: 1
1st: 509 HUNT Mr J Wolferlow George Brown At Carpaccio
2nd: 514 MASON Miss A Teckeltown Something Magic Jw
3rd: 531 SHUTT Mrs M E Donnadoon Dusk Till Dawn
Res:
VHC:

Class 177 PGD (4 Entries) Abs: 0
1st: 497 CUMBERLAND, Miss R & CUMBERLAND Mrs J Mumysami Clicalicious For Yorami JW
2nd: 489 BULLIS Mrs A J Amaffrey Betcha By Golly Wow
3rd: 536 STREVENS Mrs K Kazamour's Gingerbread Man
Res: 517 MCLENNAN Mr & Mrs G & A Cheguevar Paddington Bear
VHC:

Class 178 LD (3 Entries) Abs: 0
1st: 482 ANDISON, Mr J & PEEL Ms K Clentry Knock Em Dead Norman
2nd: 519 MELBOURNE Mrs D A Ambreglo Storm At Melriding
3rd: 532 SHUTT Mrs M E Melriding Captain Cook of Donnadoon
Res:
VHC:

Class 179 OD (4 Entries) Abs: 1
1st: 502 ERGIS Mrs S M Ch Siouxline Jacob JW
2nd: 524 MITCHELL Mrs F Ch Bronia Biaggio
3rd: 529 SCOTT Miss C M Wolferlow Will Scarlet JW
Res:
VHC:

Class 180 VB (1 Entries) Abs: 0
1st: 538 UPTON Mrs D V Lustrum Buttons 'N' Bows at Denval
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 181 MPB (4 Entries) Abs: 0
1st: 487 BELL Mrs L Tolberg Jelly Tot
2nd: 495 COXON Mrs L Sundsdal's Black Cadillac To D'arisca
3rd: 510 HUNT Mr J Carpaccio Mrs Bouquet
Res: 501 DICKINSON Mrs D Daxamore Reve De Infini
VHC:

Class 182 PB (6 Entries) Abs: 1
1st: 523 METCALFE-BILGIN Mrs S Metadale Legacy To The Lark
2nd: 496 COXON Mrs L D'arisca So Scrumptious
3rd: 512 KENT Mrs Y Lokmadi Catherine Wheel
Res: 490 BULLIS Mrs A J Amaffrey Aretha Franklin
VHC: 539 UPTON Mrs D V Denval Tantalize

Class 183 JB (9 Entries) Abs: 2
1st: 515 MASON Miss A Teckeltown You're The One
2nd: 528 RUSSELL Mrs C Russteck Tea Cake
3rd: 534 STRANGE Mrs C Cazdachs Ziva David
Res: 483 ANDISON, Mr J & PEEL Ms K Clentry A Star Is Born
VHC: 488 BLACKBURN Mr A J Stargang Shore Lark

Class 184 PGB (7 Entries) Abs: 3
1st: 521 MELBOURNE, Mrs D & CARROLL, Mr G & PAGET Mr M J Melriding Sea Infanta
2nd: 491 BULLIS Mrs A J Amaffrey Good Golly Ms Molly JW
3rd: 537 TAYLOR Miss J L Debbiejay Magical Flo
Res: 533 SHUTT Mrs M E Donnadoon Carolina Moon
VHC:

Class 185 LB (4 Entries) Abs: 1
1st: 525 MITCHELL Mrs F Bronia Bellezza
2nd: 484 ANDISON, Mr J & PEEL Ms K Clentry Knockando
3rd: 492 BULLIS Mrs A J Goodtry Ruby Tuesday At Amaffrey Sh.CM
Res:
VHC:

Class 186 OB (7 Entries) Abs: 2
1st: 511 HUNT Mr J Carpaccio Clarice Cliff JW
2nd: 520 MELBOURNE, Mrs D A & PAGET, Mr M J & CARROLL Mr Donnadoon Sea Vermillion At Marvale
3rd: 503 ERGIS Mrs S M Ch Siouxline Rapunzel With Melriding
Res: 522 MELBOURNE, Mrs D & CARROLL, Mr G & PAGET Mr M J Siouxline Goldilocks Of Melriding
VHC: 513 KENT Mrs Y Lokmadi Goodnight Irene JW