Eastern Counties Dachshund Ass 2018

Dachshund (Miniature Smooth-haired)

Judge: John Bennett (Shardaroba)
 


BEST OF BREED :  PAGET & CARROLL Ch Marvale Up with the Lark & Reserve Best in Show
Dog CC : PAGET & CARROLL Ch Marvale Up with the Lark
Res Dog CC : ERGIS Siouxline Jacob JW

Best Puppy Dog : BARRETT Ayseebee Twinkling Star
Bitch CC  : ERGIS Ch Siouxline Rapunzel with Melriding
Res Bitch CC : PROTHEROE Picollo Teckel Never Say Never At Royalmaple (Imp)

Best Puppy Bitch :  DARE Darsoms Zoe
Best Puppy : DARE Darsoms Zoe

Minor Puppy Dog (2 Entries)
1st: PEARSON Cross cop It's Only Just Begun for Jenarta
2nd: JARRAM Rothadax Parsley
3rd:
Res:
VHC:

Puppy Dog (4 Entries) Abs: 0
1st: BARRETT Ayseebee Twinkling Star
2nd: BULLIS Amaffrey Betcha by Golly Wow
3rd: STARKEY Carpaccio Black Obsidian for Hamoura
Res: JARRAM Rothadax Parsley
VHC: 

Junior Dog (6 Entries) Abs: 2
1st: MITCHELL Bronia Biaggio
2nd:PROTHEROE Royalmaple Fiddle Sticks
3rd: ROBERTSON Ayseebee Look Who's Talking to Ravenwood
Res: JARRAM Rothadax Parsley
VHC:

 

Post Graduate Dog (5 Entries) Abs: 1
1st: STEPHEN Bedu Stars and Stripes
2nd: BURKE & MANSTON Bonavoir Blackjack
3rd: SHUTT Melriding Captain Cook of Donnadoon
Res: THOMPSON Black Button Sweet Heart
VHC:

Limit Dog (3 Entries) Abs: 0
1st: ERGIS Siouxline Jacob JW
2nd: STARTUP Curtisey Head Gardener
3rd: BAKER Stargang Whipoolrwill
Res:
VHC:

Open Dog (2 Entries) Abs: 0
1st: SCOTT Wolferlow Will Scarlet JW
2nd: PROTHEROE Ch Royalmaple Anky Panky
3rd: 
Res: 
VHC:

 

Champion Dog (3 Entries)
1st: PAGET & CARROLL Ch Marvale Up with the Lark
2nd: BARRETT Ch Ayseebee Rumour Has It
3rd: ERGIS Ch Siouxline Aaron JW
Res:
VHC:

Minor Puppy Bitch (12 Entries) Abs: 3
1st: DARE Darsoms Zoe
2nd: FOSSETT Lokmadi Peggy Sue for Brysdax
3rd: EDWARDS Little Glass Slipper
Res: NORTON Loggeta Complete Chaos
VHC: HICKS Phoenie's Waltzing Matilda

Puppy Bitch (7 Entries) Abs: 1
1st:  YEOMANS Pinedax Little Jewel Girl at Klynerbyner
2nd:  HUNT Carpaccio Clarice Cliff
3rd:  OXLEY Dinkidax India Spice
Res: BULLIS Amaffrey Good Golly Ms Molly
VHC:

Junior Bitch (11 Entries) Abs: 4
1st: PROTHEROE Royalmaple Evil Edna
2nd: KENT Lokmadi Magic Dragon
3rd: RUDKIN Keydax Layla for Dynastydax JW
Res: MUGGLETON Mosiarto Wonderwoman
VHC: HICKS Net Narin Limited Edition at Phoenie

Post Graduate Bitch (10 Entries) Abs: 2
1st: HERRINGTON Kathington Just by Chance JW
2nd: WATINSON Loggeta Boom and Bust
3rd: MUGGLETON Mosiarto Miss Minimum
Res: HICKS Phoenie's Moonlight Sonata
VHC:THOMPSON Wilmerella Red Velvet Oraysha

Limit Bitch (14 Entries) Abs: 3
1st: PROTHEROE Picollo Teckel Never Say Never At Royalmaple (Imp)
2nd:LEWIS Ardenrun Maid of the Weald
3rd: HUTCHINGS Stargang Hot Cross Bun for Collidach
Res: SAILSBURY Brocklewood Black Orchid
VHC: SCOTT Wolferlow Mary Quant

Open Bitch (7 Entries) Abs: 2
1st: MELBOURNE, CARROLL & PAGET Garthorne Olivia Grace of Melriding
2nd: PROTHEROE  Royalmaple Daphne Blake
3rd: KENT Lokmadi Goodnight Irene JW
Res: SHUTT Donnadoon Dream Dust
VHC: BULLINGHAM Bowetts Aventurine

Champion Bitch (4 Entries) Abs: 2
1st: ERGIS Ch Siouxline Rapunzel with Melriding
2nd: HUNTS Ch Carpaccio Midnight Lace JW
3rd:
Res:
VHC: