Current Leaders

Miniature Smooth Haired

2018

CLICK HERE FOR PREVIOUS RESULTS

Up to October 2018 - SWKA

Current Leaders - Dogs 2018
Name  Dogs CCs RCCs BOB Points
Paget & Carroll's Ch Marvale Up with the Lark 10   8 100
Barrett's Ch Ayseebee Rumour Has it 5   1 50
Mitchell's Bronia Biaggio   9   45
Ergis's Siouxline Aaron JW 2   1 20
Scott's Wolferlow Will Scarlet 2   1 20
Ergis's Siouxline Jacob   3   15
Coxon's Ch Distinctly So D'Arisca   3   15
Midgley's Ch Jemdach Black Onyx 1     10
Williams's Wilmerella Go West 1     10
Robert's Wingcrest Super Sonic to Denver   2   10
Callow's Garthorne T-Rex   1   5
Protheroe's Ch Royalmaple Anky Panky   1   5
Melbourne, Paget & Carroll's Marvale in Cahoots with Melriding   1   5
Blackburn Bennett's Stargang Barracuda    1   5

  Current Leaders - Bitches 2018

Name   CCs RCCs BOB Points
Hunt's Ch Carpaccio Midnight Lace 6 5 5 85
Williams & Moe's Ch Cwmdarhian Prty Lika Rushn 3 1 2 35
Melbourne & Carroll's Ch Stargang Glimmer at Melriding 3     30
Melbourne, Paget & Carroll Garthorne Olivia Grace of Melriding 2   2 20
Williams & Moe's Ch Cwmdarhian The Xfactor 2   1 20
Protheroe's Picollo Teckel Never Say Never At Royalmaple 1 2   20
Blackburn Bennett's Ch Stargang Cherry Berry 1 2   20
Melbourne, Paget & Carroll Donnadoon Sea Vermillion at Marvale 1 1   15
Williams & Moe's  Cwmdarhian Rule the World 1     10
Kent's Lokmadi on Silent Wings JW 1     10
Blackburn Bennett's Ch Stargang Star Anise   2   10
Callow's Garthorne Grace Kelly   1   5
Shutt's Donnadoon Dream Dust   1   5
Coxon's D'Arisca Danish Delicacy   1   5
Rudkin's Keydax Layla for Dynastydax    1   5
Kent's Lokmadi Hidden Dragon   1   5
Rudkin's Dynastydax Periwinkle JW   1   5
Dunhill's Shantallah Shady Lady At Gellijam    1   5
Kerry's Kireton Hebe   1   5

Current Leaders - Puppy 2018

Name      BP  Classes
Mitchell's Bronia Biaggio     9 9
Melbourne. Paget & Carroll's Marvale in Cahoots with Melriding     2 6
Protheroe's Picollo Teckel Never Say Never At Royalmaple     2 3
Rudkin's Keydax Layla for Dynastydax      1 4
Callow's Garthorne Grace Kelly     1 2
Thompson's Clentry Nippy Sweetie at Zilveraat     1 1
Hunt's Pelliroja Talking Italian at Carpaccio     1 1
Robert's Denver Cilla Black     1 1
Blackburn's Stargang Sea Serenade      1 1
Fossett's Lokmadi Peggy Sue for Brysdax     1 1
Midgley's Jemdach Mystic Quartz     1 1
Hunt's Carpaccio Clarice Cliff       6
Williams & Moe's Cwmdarhian Prty Lika Rushn       3
Protheroe's Royalmaple Fiddle Sticks       3
Barrett's Ayseebee Twinkling Star       3
Paget & Carroll's Marvale Master of Disguise       2
Paget & Carroll's Marvale Miss Meera       2
Kent's Lokmadi Magic Dragon       2
Shutt's Donnadoon Carolina Moon       1
Williams & Moe's Cwmdarhian Jimmy Choo       1
Hamer's Ambershirl The Sorcerer       1
Metcalfe-Bilgin's Metadale Something Special       1
Shutt's Melriding Captain Cook of Melriding       1
Williams & Moe's Cwmdarhian Lady Gaga       1
Barrett's Ayseebee Talk of the Town       1
Shutt's Donnadoon Moon and Stars       1
Andison & Peel's Clentry Knock Em Dead Norman       1
Oakley & Pearson's  Ardenrun Affenbach       1
Tryhorn's Moragden Flirty Gerty       1
Hyslop & Hyslop's Zilveraat Goldfink       1
Holland's Zarosa Admiral Flynn       1
Protheroe's Royalmaple Evil Edna       1
Blackburn-Bennett's Stargang Terrafirma        1
Blackburn-Bennett's Stargang Fairy Wren       1
Lombardelli's Mrs A Kelmbeck Sydney        1
Oxley's Dinkidax India Spice       1

MAJOR AWARDS 2018

Show Name   Judge Award
Dachshund Club of Wales Hunt's Carpaccio Midnight Lace JW Graham Hill Best in Show
Miniature Dachshund Club Paget & Carroll's Ch Marvale Up with the Lark Ros Rawson Best in Show
Miniature Dachshund Club Callow's Garthorne Grace Kelly Ros Rawson Best Puppy in Show
Miniature Dachshund Club Kent's Ch Barratini Jeeves at Lokmadi JW Ros Rawson Best Veteran in Show
Southern Dachshund Ass West's Archidax Bonneville Gillian Goad Best Veteran in Show
Scottish Dachshund Club Paget & Carroll's Ch Marvale Up with the Lark Katherine Herrington Best in Show
Smooth Haired Club Melbourne, Carroll & Paget's Garthorne Olivia Grace of Melriding Mandy Dance Best in Show
Smooth Haired Club Mitchell's Bronia Biaggio Mandy Dance Best Puppy in Show
SKC May Mitchell's Bronia Biaggio Jill Peak Puppy Hound Group 3
Bath Bullis's Goodtry Ruby Tuesday At Amaffrey Mrs Lawless Hound Spec Beg Grp 1
Bath Hinwood's Longmel Special Truffle Mrs Lawless Hound Spec Beg Grp 3
Blackpool Paget & Carroll's Ch Marvale Up with the Lark Mike Gadsby Hound Group 1
Blackpool Melbourne.Paget & Carroll's Marvale in Cahoots with Melriding Lee Cox Junior Hound Group 1
Windsor Mitchell's Bronia Biaggio Lynn Salt Puppy Hound Group 3
Houndshow Dear's Moragden Dizzy Lizzy At Onadaire Jeff Horswell Special Beginners Group 3
Northern Counties DA Paget & Carroll's Ch Marvale Up with the Lark Margaret Turner  Best in Show
Northern Counties DA Coxon's D'Arisca Damsel in a Dress Margaret Turner  Best Veteran in Show
Paignton Ch Show Mitchell's Bronia Biaggio Jill Peak Puppy Hound Group 4
Paignton Ch Show Dear's Moragden Dizzy Lizzy At Onadaire Steve Hall Special Beginners Group 2
Bournemouth Ch Show Mitchell's Bronia Biaggio Jeff Horswell Puppy Hound Group 3
Bournemouth Ch Show Helmann's Janacop Maggie May Mark Coccoza Special Beginners Group 2
Welsh Kennel Club Mitchell's Bronia Biaggio Espen Engh Puppy Hound Group 3
Scottish Kennel Club Paget & Carroll's Ch Marvale Up with the Lark Phil Freer Hound Group 4
Richmond Ch Show Ergis's Siouxline Jacob Graham Hill Hound Group 4
Richmond Ch Show Hunt's Carpaccio Clarice Cliff Marion Waddell Hound Group 2